Nano structural metal composites: Synthesis, structural and thermal characterization
Nano yapılı metalik kompozitler: Sentezi, yapısal ve ısıl karakterizasyonu
- Tez No: 176792
- Danışmanlar: PROF. DR. H. CEYHAN KAYRAN, PROF. DR. JALE HACALOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, hekzakarbonilkrom, Cr(CO)6, oktakarbonildikobalt, Co2(CO)8, hidrojentetrakloroaltın(III), H(AuCl4).4H2O, triklorodemir(III), FeCl3.6H2O, molibden(VI)oksit, MoO3 ve PS-b-P2VP'in ısıl tepkimesiyle Cr-PS-b-P2VP, Co-PS-b-P2VP, Au-PS-b-P2VP, Fe-PS-b-P2VP ve Mo-PS-b-P2VP adlı metal fonksiyonel polimerler hazırlanmıştır. TEM görüntüleri AuIII, Cr ve Co nano parçacıklarının oluştuğunu göstermiştir. Diğer yandan Fe-PS-b-P2VP ve Mo-PS-b-P2VP'in kristal yapıda olduğu tespit edilmiştir. Nano parçacık içeren örnekler ayrıca FTIR, UV-Vis ve direkt piroliz kütle spektroskopi teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. FTIR analizi Cr-PS-b-P2VP ve Co-PS-b-P2VP örneklerindeki Cr(CO)6 ve Co2(CO)8'e ait karakteristik karbonil piklerinin kaybolduğunu ve metal-azot bağının oluştuğunu destekleyen 467 cm-1 dolayında yeni bir pik ortaya çıktığını göstermiştir. Piroliz kütle spektrometre analizi koordine piridin birimleri içeren P2VP zincirlerinin ısıl dengelerindeki artışı göstermiştir. Bu zincirlerin termal kararlılıkları Co< Cr
Özet (Çeviri)
In this work , metal functional polymers, namely Cr-PS-b-P2VP, Co-PS-b-P2VP, Au-PS-b-P2VP, Fe-PS-b-P2VP and Mo-PS-b-P2VP were prepared by thermal reaction of hexacarbonylchromium, Cr(CO)6, octacarbonyldicobalt,Co2(CO)8, hydrogentetrachloroaurate(III), H(AuCl4).4H2O, trichloroiron(III), FeCl3.6H2O, molybdenum(VI)oxide, MoO3 and PS-b-P2VP. TEM images indicated formation of AuIII, Cr and Co nanoparticles. On the other hand, crystalline structures were detected for Fe-PS-b-P2VP and Mo-PS-b-P2VP. Samples involving nanoparticles were further characterized by FTIR, UV-Vis and direct pyrolysis mass spectroscopy techniques. FTIR analysis indicated dissapearance of characteristic carbonyl peaks of Cr(CO)6 and Co2(CO)8 for Cr-PS-b-P2VP and Co-PS-b-P2VP samples. The appearance of a peak at about 467 cm-1 supported the formation of metal-nitrogen bond. Pyrolysis mass spectrometry analysis showed an increase in the thermal stability of P2VP chains involving coordinated pyridine units. The thermal stability of these chains increased in the order Co< Cr