Elektrik sayaçlarının kablosuz algılayıcı ağ tabanlı bir sistem ile uzaktan izlenmesi ve kontrolü
Remote monitoring and control of electric meters with wireless sensor network based system
- Tez No: 522273
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, elektrik şebekelerinde kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri (OSOS)'ların Kablosuz Algılayıcı Ağ (KAA) teknolojileri ile birlikte kullanılarak daha işlevsel hale getirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca standart elektrik sayaçlarının OSOS sistemine uygun hale getirilmesine olanak sağlayan modüller tasarlanmıştır. Tasarlanan kablosuz ağ düğümleri donanımsal olarak benzer yapıda olmasına rağmen, çalışma bakımından üç farklı rolde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Kablosuz sensör düğümlerinden ilki“sayaç okuma, veriyi merkez düğüme aktarma ve elektrik sayaç kesme/açma kontrolü”rolünü üstlenmektedir. Bu amaçla iki modül tasarlanmıştır. Bu modüller arasındaki fark ise elektronik – elektrik sayaçlardan veriyi okuma biçimleridir. Modüller bağlantı özelliklerini göre“RS485 bağlantılı uç düğüm modülü”ve“Optik port bağlantılı uç düğüm modülü”olarak isimlendirilmiştir. Kendisine bağlı olan elektronik – elektrik sayaçlarındaki verileri çıkış düğüm modülü talimatına göre sayaç okuma, verileri çıkış düğüm modülüne iletme ve çıkış düğüm modülü kontrolünde sayaç enerjisini kesme/açma kontrolü işlevlerini gerçekleştirmektedir. Kablosuz sensör düğümlerden bir diğeri ise“ Tekrarlayıcı (Sinyal Güçlendirici)”rolünü üstlenmiştir. Haberleşmenin daha uzun mesafelerde gerçekleşebilmesi için tekrarlayıcı (Sinyal Güçlendirici) modül, kullanılan uç düğüm modüllerinin kapsama alanını genişletmektedir. Kablosuz sensör düğümlerden sonuncu ise“Çıkış düğüm”rolünde görev yapmaktadır. Çıkış düğüm modülü sayaçların web ortamı ile iletişimi ve ağın kontrolünü web üzerinden gerçekleştirebilmek amaçlı çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, AMR (Automatic Meter Reading), which is becoming more and more widely used in electric networks, has been made more functional by using Wireless Sensor Network (WSN) technologies. In addition, modules designed to make standard electricity meters compatible with AMR system are designed. Designed wireless network nodes are designed to work in three different roles in terms of operation, although they are similar in structure to hardware. The wireless sensor nodes assume the role of“meter reading, data center switchover and electric meter cut / open control”. Two modules are designed for this purpose. The difference between these modules is the way of reading data from electronic - electricity meters. Modules are named“RS485 end node module”and“Optical port end node module”according to their connection properties. According to the output node module instruction, the data in the electronic - electric meters connected to it performs meter reading, data transfer to the output node module, and interruption power control for the control of the output node module. The other one of the wireless sensor nodes has assumed the role of“Repeater (Signal Booster)”. The repeater (Signal Strengthening) module extends the coverage of the end node modules used so that the communication can take place at longer distances. The wireless sensor is the last node in the role of“Output node”role. The output node module works to communicate the counters to the web environment and to control the network through the web.