Çağdaş peyzaj mimarlarının yaklaşımları çerçevesinde peyzaj mimarlığının gelişim süreci
Development process of landscape architecture around of approaches of contemporary landscape architects
  1. Tez No: 299667
  2. Yazar: DAMLA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Peyzaj mimarlığı tarihi süreç içerisinde özellikle 20. yüzyıla kadar olan dönemde bahçe sanatı olarak gelişim göstermiştir. Bu gelişim sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıkan sosyal ve fiziksel değişimler ve yeni arayışlarla birlikte pitoresk ve natüralist stilde bir peyzaj tasarımı anlayışına dönüşmüştür. 20. yüzyılın başlarına gelindiğinde ise biçim ve mekanla ilgili resim, heykel, mimarlık ve şehircilik gibi disiplinlerde modernizm adı altında büyük değişiklikler yaşanmış, bu değişimler peyzaj tasarımında da etkili olmuştur. Modernizm hareketi ile birlikte sanatta ve mimarlıkta ortaya çıkan akımların özellikleri peyzaj mimarlığında da kullanılmaya başlanmış ve 1920'lerden sonraki yıllarda geleneksel peyzaj tasarımı anlayışı terk edilerek modernist sanat akımlarının etkisinde yeni bir peyzaj mimarlığı anlayışı benimsenmiştir. Bu anlayışla birlikte peyzaj mimarlığında modern sanat akımlarının biçimsel özellikleri görülürken aynı zamanda çevresel etkenlerin göz önüne alındığı, insanların ihtiyaçlarının karşılandığı, bilimsel alanlardan yararlanılan ve daha teknik bir anlayış gelişmiştir. 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra ise modernizm hareketinin bir uzantısı niteliğindeki post modern hareket gündeme gelmiş ve gerek sanatta gerekse mimarlıkta etkisini gösteren bu hareket peyzaj mimarlığında da görülmeye başlanmıştır.Geleneksel peyzaj mimarlığı anlayışının reddedildiği, modern ve post modern sanat akımların etkisiyle gelişen ve günümüze ulaşan bu süreç çağdaş peyzaj mimarlığı kavramını oluşturmaktadır. Çağdaş peyzaj mimarlığını sürecinde günümüze gelindiğinde, artık insanoğlunun zekâsının ve çağın teknolojik gelişmelerinden yararlanılan yaklaşımların daha etkili olduğu görülmektedir. Günümüzde çağdaş peyzaj mimarlığı hem tasarım hem de planlama anlamında bahçe ölçeğinden kent ölçeğine, kırsal ve kentsel alanları kapsayan doğal kaynakların korunması ve kullanılmasına ilişkin çalışmalar yapan geniş bir meslek disiplinidir.Bu tez çalışması kapsamında çağdaş peyzaj mimarlığı kavramının kapsadığı dönemler, bu dönemlerdeki peyzaj mimarlığı uygulamaları, peyzaj mimarlarının yaklaşımları ve çalışmalarından örnekler incelenerek süreç içindeki gelişim ortaya konmuştur. Tez kapsamında çağdaş peyzaj mimarlarının bakış açılarının geçmişten günümüze peyzaj tasarımı ve peyzaj mimarlığının gelişimine olan etkileri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Historically, landscape architecture developed as the art of gardening, particularly until the 20th century. Then, landscape architecture turned into an understanding of landscape design in a picturesque and naturalist style, with the social and physical changes and the new insights caused by the Industrial Revolution. In the early 20th century, there were great changes in stylistic and spatial disciplines such as art, sculpture, architecture and city planning under the name of modernism, which influenced landscape designing. Together with the modernist movement, newly emerged features of artistic and architectural movements were in use in landscape architecture. As of the 1920s, a new understanding of landscape architecture was adopted under the influence of modern art movements, leaving the traditional landscape architecture approaches behind. With such understanding, stylistic features of the modern art movements were followed in landscape architecture and at the same time, a more technical understanding in which environmental factors were taken into consideration, human needs were met and scientific fields were utilized appeared. After the second half of the 20th century, post modernist movement came up as the extension of modernism and therefore influenced landscape architecture as well as art and architecture. The process where the traditional landscape architecture understanding was argued against under the influence of modern and post-modern movements has reached today, constituting the modern landscape architecture concept. In the contemporary landscape architecture, it is now seen that approaches inspired by human intelligence and modern technological developments are much more influential. Today, the contemporary landscape architecture is a broad professional discipline which studies the preservation and the use of natural sources in rural and urban areas from garden scale to urban scale in terms of designing and planning. The present thesis covers different periods of the contemporary landscape architecture concept, landscape architecture applications and approaches in those periods and the historical development in the light of certain case samples. The thesis examines the effects of various points of view in the history of landscape architecture on landscape architecture and its development.