Üniversite kampusları fiziksel gelişim planlaması ve tasarımı: Yozgat Bozok Üniversitesi Ardoğan Akdağ Kampusu örneği
Physical development planning and design of university campuses: Case of Yozgat Bozok University Erdoğan Akdağ Campus
  1. Tez No: 299668
  2. Yazar: AHU NUR IRGATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRAN ÇELEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Kalkınmakta olan toplumların Dünyaya egemen olan toplumsal ve ekonomik değişim sürecine dahil olma çabalarına paralel olarak, bilime verdikleri önem günden güne artmaktadır. Bu süreçte eğitimde gerçekleri arayan, bilim üreten ve onu topluma yayan üniversitelerin, toplumsal kurumlar arasındaki yeri ve önemi açıkça görülebilmektedir.Araştırmada öncelikle araştırma evresini oluşturan kampus üniversitelerinin iklim, topografya, coğrafi konum ve çevre ilişkileri ile ilgili yapılan literatür taraması sonuçları ile tanımlanmasına çalışılmıştır.Araştırmanın ikinci aşamasında üniversite ve üniversite kampusu kavramı, Dünya'da ve Türkiye'de üniversitelerin tarihi, üniversitenin işlevleri, üniversitenin toplumdaki yeri ve rolü, üniversite-kent ilişkileri, kampus fiziksel planlama ve tasarımında planlama ve tasarım ilkeleri, kentsel tasarım alanlarındaki gelişimi ve bu gelişimin evreleri, Dünya'dan ve Türkiye'den üniversite kampus örnekleri ele alınmıştır; zaman içerisinde üniversitelerin yerleşim kararlarının kent üniversitesinden, üniversite kentine geçişi ile yerleşim modelleri, büyüme ve yer seçimi gibi tasarım kriterlerine etkisi irdelenmiştir.Araştırmanın üçüncü aşamasında Yozgat, Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kampusunun planlamasında ve tasarımında etkili olan genel özellikleri ve kampus alan kullanımları analiz edilmiştir. Kampusun kuruluşundan günümüze kadar geçen süreç irdelenmiş, eldeki veriler doğrultusunda kendi içinde bütünlüğü olan, önceden belirlenemeyen gelişmelere açık, çevreye ve araziye uyumlu öneri planlama kararları verilmiştir.Araştırmanın sonucunda varılmak istenen nokta, Türkiye'de üniversite kampuslarının planlamasında dikkate alınması gereken kriterler vurgulanarak, Bozok Üniversitesi kampus planlaması bu kriterler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçlarının gelecek yıllarda kurulması düşünülen yeni üniversite kampusları planlaması için kaynak olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The developing countries are trying to reach the same level as the world?s leading powers and are indeed trying their best to keep with them not only on a social and economical level but also scientific. Therefore we can see the increasing importance of universities the leaders of this shift in the scientific world.First of all this study defines the campus universities by the literature and observational investigations on the climate, topography, geographical location and environmental relations.The second part of this study the concept of university and university campus, the history of universities in our country and in the world, functions of university, the role of universities in society, the relations between university and city, some planning and design criteria on campus physical planning and design, the development of the urban areas in the city and the phases of this development, university campus examples from World and Turkey was investigated. The decision of the campus settling plans due to the change in concept from the city university to university cities settling plans were evaluated according to various criteria such as, populations, expensions and location.The third part of this study, the analysis of general features affecting the planning and designing of the Yozgat, Bozok University, Erdoğan Akdağ Campus and the uses of areas in the campus was made. The progress from the foundation of the university up to date was investigated. Consequently, the proposal that was self sufficient, open to unforeseeable developments and in union with the surrounding nature was chosen.The conclusion of this study emphasizes the criteria need to be considered in the planning of the university campus. The planning of Bozok University campus were evaluated in accordance with criteria mentioned above. The conclusions obtained from these evaluations are suggested of the new campus plans in the upcoming years.