Sulama suyu tuzluluğu ve yıkama gereksinimi oranlarının yoncada çimlenme ve gelişmeye etkisi
The effects of irrigation water quality and leaching requirements on germination and vegetatif growth of alfalfa
  1. Tez No: 299696
  2. Yazar: TUĞBA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, farklı tuzluluktaki sulama sularının değişik yıkama gereksinimleri ile uygulanması durumunda yoncada çimlenmeye ve ilk gelişmeye olan etkilerini incelemek amacıyla Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi kampusu içerisinde açıkta altı ay süreyle yürütülmüştür. Araştırma, 3 farklı sulama suyu tuzluluğu (0.25 dS/m, 1.5 dS/m ve 3.0 dS/m) ile 4 yıkama gereksinimi (%10, %20, %35 ve %50) konuları için 3 tekrarlamalı olarak tesadüf bloklar deneme desenine göre düzenlenmiştir. Bitki yaş ağırlığı (verim) ve kuru ağırlığı (biokütle) değerleri elde edilerek değerlendirme yapılmış ve bitki verimi üzerine hem sulama suyu tuzluluğu hem de yıkama gereksinimi değerlerinin etkili olduğu, biokütle değerleri üzerinde ise sadece yıkamanın önemli etkide bulunduğu incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre en fazla verim tuzluluk konuları içerisinde 1.5 dS/m tuzluluk düzeyinde, yıkama konuları içerisinde ise %50 yıkama gereksinimin uygulandığı konuda elde edilmiştir. Tuzluluğu artması hem verim hem de biokütlenin azalmasına neden olurken, yıkamanın artması verim ve biokütlede artışa neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the impacts of different irrigation water salinity and leaching rates over germination and initial growth of clover. Experiments were carried out at the research fields of Ankara University Agricultural Faculty for six months. The three different irrigation water salinity levels (0.25 dS/m, 1.5 dS/m and 3.0 dS/m) and the four leaching rates (%10, %20, %35 and %50) were used in randomized block design with three replications. Plant fresh weight (yield) and dry weights (biomass) were measured to evaluate the impacts of irrigation water salinity and leaching rates. It was observed that both irrigation water salinity and leaching rates had significant impacts on yield and leaching rates had significant impacts over biomass. The highest yield was obtained from the treatment with 1.5 dS/m salinity level and 50% leaching rate. Whereas both the yield and biomass decreased with increasing salinity levels, both parameters increased with increasing leaching rates.