Söke Ovasında kış yıkamalarının taban suyunna ve topraktaki tuz dengesine etkisi
  1. Tez No: 50613
  2. Yazar: ATİLA GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜREYYA BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET SÖKE OVASINDA KIŞ YIKAMALARININ TABAN SUYUNA ve TOPRAKTAKİ TUZ DENGESİNE ETKİLERİ GİRGİN, Atila Doktora Tezi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Tez Yöneticisi; Prof.Dr. Süreyya BAŞ Kasım 1996, 149 sayfa Bu tezde, Söke ovasında kış aylarında yapılan ve gelenekselleşen yıkamaların işlevsel liği, taban suyuna ve toprak tuzluluğuna etkileri incelenmiştir. Araştırma; seçilen örnekleme nok talarından veri sağlamak amacıyla test çalışması olarak yürütülmüş, değişik uygulama dönemler inde sağlanan verilerin değişimleri incelenerek yorumlanmıştır. Toprak tuzluluğu ve yıkama etkinliği yönünden yapılan değerlendirmelerde; incelemeye alman test noktalarında toprak katlan ve toprak katlan ortalama değerleri olarak tuzluluklan uy gulama dönemleri için saptanmış, başlangıç değerleri baz alınarakta, farklı uygulama dönemler indeki başlangıca göre % değişimleri incelenmiştir. Sonbahar, kış yıkamalan öncesi ve yıkamalar sonrası değerler arasındaki değişimlerden de yıkama etkinlikleri araştınlmıştır. Toprağın değişik derinliklerindeki tuzluluklanna ait iyonların mutlak değerleri ve bileşimleri ile farklı uygulama dönemlerindeki değişimlerinden, yıkamalar yada tuzlanmalara yönelik konuya ışık tutan, katkı sağlıyan şekilsel gösterimler oluşturulmuştur. Alınan su örneklerinin kalite yönünden değer lendirilmelerinde; Resmi Gazete (1991) ve Ayers ve Westcot (1985)'deki sınıflandırma ölçütler- inden yararlanılmıştır. Su örneklerinin tuz, SAR, Cl", bor gibi bazı kalite ölçütleri ile farklı uygu lama dönemlerindeki taban suyu düzeyleri incelenerek, değişimleri şekilsel olarak gösterilmiştir. Bu çalışma ile, yıkamaların işlevsel olduğu alanlar saptanarak sulama şebekesi lokasyon haritasında verilmiştir. Bu alanlarda gelenekselleşen yıkamalar devam etmelidir. Bu uygulama, agronomik istekler yönünden bitkilerin çıkış ve çimlenme dönemleri için gereksindiği tuz azalışlarım sağlamaktadır. Sonbahar ve kış aylarında bazı alanlarda toprak tuzluluğu değişmez ken bazı bölgelerdeki artışlar, bu dönemdeki yağışların var olan koşullarda topraktaki tuzların yıkanmasında etkili olmadığım göstermektedir. Yörede; yağışlar, kış yıkamalan, azmak ve tahli yelerde su depolamalan taban suyu yükselmelerinin başlıca nedenleridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF WINTER LEACHING ON THE GROUND WATER TABLE AND SALT BALANCE OF SOIL IN SOKE PLAIN GÎRGİN, Atila PhD in Agr.Eng. Supervisor : Prof.Dr. Süreyya BAŞ November 1996,..İ.42 pages This research was carried out as a land work to determine the effect of traditional“Winter Leaching”applications on water table and soil salinity. In this study, some data were obtained before and after subsequent leaching applications and also were tried to interpret changing of values at different locations and periods. During the evulation of soil salinity, leaching point of view, it was determined initial values for every soil layers, seperataly and meanly. Those values were accepted as a base and compared with the values which were obtained from following leaching applications, as a changing of per centage. It was investigated leaching efficiency by getting differences before and after applica tions. I on values, their compositions and periodical changes related to salinity at different soil layers were shown graphically. Water quality was evaluated base on Turkish official paper (1991) and Ayers and westcot (1985) clasification norms. In addition, some quality characteris tics of water such as salt, SAR, CI“, boron and also water table levels were shown graphically for different application periods. In this study, some areas which leaching is effective were determined and shown on the Ir rigation Network Location Map of Söke Plain. As a result of this study, it can be reported that leaching should continue because it has made decrease soil salinity especially at germination time of plant in this area. It was observed that autumn and winter precipitations are not effective for salinity, especially soil salinity do not change with rainfall and also increase in some parts of the plain. In this area, main causes of increasing of water table level are precipitation, leaching and water reservation in drainage channels and ”azmaks".