Sulama suyu tuzluluğu ve yıkama gereksinimi oranlarının ekolojinin gelişme ve verimi üzerine etkisi
The Effect of irrigation water salinity and leaching requirement levels on growth and yield responses of brokkoli
- Tez No: 58230
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN YURTSEVEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SULAMA SUYU TUZLULU?U VE YIKAMA GEREKSİNİMİ ORANLARININ BROKKOLİNİN (Brassica oleracea botrytis) GELİŞME VE VERİMİ ÜZERİNE ETKİLERİ H. Yonca BARAN Ankara Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Engin YURTSEVEN 1997, Sayfa:41 Jüri : Doç. Dr. Engin YURTSEVEN Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Doç. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ Bu çalışmada, değişik tuzluluktaki sulama sularının farklı yıkama gereksinimleri ile uygulanması halinde, brokkoli verimi ve kalitesi üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla denemeler serada 5 sulama suyu tuzluluğu (ECi=0.25 kontrol, 1.0, 2.0, 4.0 ve 6.0 dS/m) ile 3 yıkama gereksinimi (%80, 100 ve 120) konusu faktöriyel düzende, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamak olarak yürütülmüştür. Bitki yaş ağırlığı (verim), kuru ağırlığı (biomass) ve toplam kül değerleri bulguları elde edilerek değerlendirilmiştir: Bitki verimi üzerine hem sulama suyu tuzluluğu ve hem de yıkama gereksinimi değerleri etkili olurken, bitki biomass ve toplam kül değerleri üzerine sadece sulama suyu tuzlulukları önemli etkide bulunmuştur. Bitki veriminde 4.0 dS/m tuzluluk düzeyinden itibaren önemli bir azalma görülmüş, yıkama gereksinimi uygulaması ise verimi artırmıştır. Tuzlulukların artması bitki biomasının azalmasına neden olurken, bitkideki toplam kül içeriklerinin artmasına neden olmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Brokkoli, sulama suyu tuzluluğu, yıkama gereksinimi, tuzluluk-verim ilişkisi.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF IRRIGATION WATER SALINITY AND LEACHING REQUIREMENT LEVELS ON GROWTH AND YIELD RESPONSES OF BROCCOLI (Brassica oleracea botrytis) H. Yonca BARAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structure and Irrigation Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Engin YURTSEVEN 1997, Page:41 Jüri : Assoc.Prof.Dr. Engin YURTSEVEN Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Assoc.Prof.Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ In this study, the effect of different irrigation water salinity in relation with the leaching fraction on broccoli yield and quality were investigated. For this purpose, the experiment with 5 salinity (ECi= 0.25 control, 1.0, 2.0, 4.0 and 6.0 dS/m) and 3 leaching fraction levels (%80, 100 and 120 of required water) as a factorial experiment in randomized block design with 3 replications was conducted. As data he fresh yields, biomass and total ash contents were obtained and evaluated. While the yields affected by both the salinity and leaching levels, the biomass and total ash contents affected only by the salinity levels. On the yield results, reasonable reduction was occured from 4.0 dS/m salinity level. But on teh other hand, the yield increased with the leaching application. While increasing salinity levels provoked to decrease the plant biomass values, reasoned to increase the total ash contents. Key Words : Broccoli, irrigation water salinity, leaching fraction, salinity-yield relation.