Antalya ve Burdur havzalarında don risk tarihlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of frost risk dates in Antalya and Burdur basins
  1. Tez No: 299697
  2. Yazar: CENK AKŞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KODAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Antalya ve Burdur Havzalarında yürütülen bu çalışmada, tarımsal üretimde önemli bir risk olan don tarihleri belirlenmiştir. İklim istasyonlarının günlük minimum sıcaklık değerleri kullanılarak, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde farklı olasılık düzeylerinde don oluşması beklenen günler farklı jeoistatistiksel yöntemlerle belirlenmiştir. Mesafenin Tersine Göre Enterpolasyon (IDW) ve Radyal Temel Fonksiyonlar (RBF) yöntemleri uygun sonuç vermiştir. IDW yöntemi için ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde %80, %50, %20 olasılık düzeyleri için don risk haritaları havzaların sayısal arazi modeli ile birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, made in Antalya and Burdur Basins, the frost dates are determined which is very important risk in agricultural production. Daily minimum temperature values are used and expected frost dates for Spring and Autumn and for different probability levels are determined with different geostatistical methods. Frost risk maps of IDW method for Spring and Autumn and for 80%, 50% and 20% probability levels are given with digital elevation model of the basins.