Ege bölgesindeki deri fabrikalarında ayakkabı tabanında kullanılmak üzere işlenen köselelerin çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 29971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
-ak- 5. ÖZET Bu araştırmada, Ege Bölgesindeki deri fabrikalarında ayakkabı tabanında kullanılmak üzere modern ve klasik sisteme göre işlenen kösele örnekleri toplanarak, bunlar Üzerinde fiziksel test ve kimyasal analizler yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, bölgede üretilen köselelerin çeşitli ve kimyasal özellikleri saptamış, daha kaliteli kösele üretimi için bazı önerilerin getirilmesine çalışılmıştır. Ayrıca işlenti tipinden gelen farkı ortaya koyabilmek için istatistiksel yöntem olarak“t testi”uygulanmış ve özellikler arasındaki ilişkileri saptayabilmek için korelasyon hesaplamaları yapılmıştır. Klasik sisteme göre üretilmiş köselelere uygulanan; görünür yoğunluk, kopma mukavemeti, kopma uzaması, 2 saat sonunda su emme, 24 saat sonunda su emme, çatlama açısı, aşınma testi sonucu hacimce kayıp, sertlik, rutubet, yağ, toplam suda çözünebilir maddeler, suda çözünebilir organik maddeler, deri maddesi, bağlı tanen, tabaklama sayısı pH, sayısal fark gibi fiziksel test ve kimyasal analizler sonucu elde edilen değerler sırasıyla 1.07 g/cm3, 258.90 daN/cm“, % 20.33, % 39.58, % 52.90, 92.38°, 3.03 mm3, 59.00 shore D, % 13.78, % 1.85, % 5.78, % 20. 96, % 7.89, % 13.08, % 40.77, % 17.75, 45.43, 4.24, 0.20 olarak bulunmuştur.-as- Modern sisteme göre köselelere uygulanan; görünür yoğunluk, kopma mukavemeti, kopma uzaması, 2 saat sonunda su emme, 24 saat sonunda su emme, çatlama açısı, aşınma testi sonucu hacimce kayıp, sertlik, rutubet, yağ toplam sülfat külü, toplam suda çözünebilir maddeler, suda çözünebilir inorganik maddeler, suda çözünebilir organik maddeler, deri maddeleri, bağlı tanen, tabaklama sayısı, pH, sayısal fark gibi fiziksel test ve kimyasal analizler sonucu elde edilen değerler sırasıyla 1.07 g/cm3, 263.30 daN/cıff, % 21.50, % 44.28, % 47.15, >120.00°, 2.87 mm, 52.00 shore D, % 12.21, %1.69, % 4.34, % 14.14, % 4. 66, % 9.49, % 42.28, % 25.31, 60.21, 3.32, 0.52 olarak bulunmuştur. Yukarıda verilen araştırma sonuçları, kalite ile ilgili değerlerle karşılaştırıldığında; hem klasik hem de modern sisteme göre üretilmiş köselelere ait aşınma testi sonucu oluşan hacimce kayıp, 2 ve 24 saat saat'lik su emme ve toplam sülfat külü değerlerinin, bunun yanında klasik sisteme göre üretilmiş köselelerin toplam suda çözünebilir madde değerlerinin istenen değerlerden yüksek olduğu gözlenmiştir. Ayrıca yine klasik sisteme göre üretilmiş köselelerin hem bağlı tanen hemde tabaklama sayısı değerlerinin ve modern sisteme göre üretilmiş köselelere ait pH değerlerinin istenen değerlerden düşük olduğu gözlenmiştir. Bunların dışında kalan diğer fiziksel ve kimyasal özelliklerin ise-86- istenen sınırlar dahilinde olduğu tespit edilmiştir. Fiziksel test ve kimyasal analiz sonuçlarını karşılaştırmak amacıyla için yapılan incelemelerde; çatlama açısı »sertlik, rutubet »toplam suda çözünebilir maddeler, usda çözünebilir inorganik maddeler, bağ lı tanen, pH ve sayısal fark değerleri bakımından klasik ve modern sisteme göre üretilmiş köseleker arasındaki fark istatistiksel olarak önemli çıkmıştır. özellikler arasındaki ilişkileri belirlemek için yapılan diğer incelemelerde ise;klasik sisteme göre üretilmiş köselelere ait aşınma testi sonucu oluşan hacimsel kayıp,2 ve 24 saatlik su emme,2 ve24 saatlik su emme ile kopma mukavemeti vekopma uzaması »toplam suda çözünebilir organik ve inorganik maddeler, toplam sülfat külü ile suda çözünebilir toplam ve inorganik maddeler, bağlı tanenile tabaklama sayısı değerleri arasında doğru orantılı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca klasik sisteme göre üretilmiş köselelerin görünür yoğunluk ile kopma mukavemeti ve kopma uzaması, görünür yoğunluk ile 2 ve 24 saatlik su emme, aşınma testi sonucu oluşan hacimsel kayıp ile çatlama açısı, rutıbet ile kopma mukavemeti ve kopma uzaması, yağ ila aşınma testi sonucu oluşan hacimsel kayıp, deri maddesi ile suda çözülebilir toplam, inorganik ve organik madde-B7- miktarı, deri maddesi ile bağlı tanen ve tabaklama sayısı, pH ile suda çözülebilir madde miktarı, pH ile sayısal fark değerleri arasında ters orantılı ilişkiler tespit edilmiştir. ”\®^!M-Wffl.§®W0W l>jd. -^M; J
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this investigation, the sole leather samples produced by modern and conventional systems u/ere collected from different leather factories at Ege region. Some physical tests and chemical analyses were made. According to the results, different chemical and physical properties of sole leathers produced at Ege region u/ere determinated, and some proposals were put forward to the better production of sole leather. In addition to that,“t test”and correlation calculations were made. The results u/ere obtained by physical tests and chemical analyses on the sole leathers produced by conventional systems such as, apparent density, tensile strength, elongation at break, u/ater absorption after tu/o and twenty four hours, crack angle, abrasion, hardness, humidity, fatty substance, total sulphate ash, total loss by washing, inorganic loss by washing, organic Idos by washing, hide substance, fixed tannin, degree of tannage, pH valve and difference value were given 1.07 g/cm3, 258.90 dal\l/cm*, 20.33 %, 39.58 %, 52.90 %, 92. 38°* 3.03 mm3, 59.00 Shore D, 13.78 %, 1.65 %, 5.78 %, 20.96 %, 7.89 %, 13.08 %, 40.77 %, 17.75 %, 45. A3, 4.24, 0.20 respectively.The results were obtained by physical tests and chemical analyses on the sole leathers produced by modern systems such as, apparent density, tensile strength, elongation at break, water absorption after two and twenty four hours, crack angle, abrasion, hardness, humidity, fatty substance, total sulphate ash, total loss by washing, inorganik loss by washing, organik loss by washing, hide substance, fixed tannin, degree of tannage, pH value and difference value were given 1.07 g/cm3, 263.30 daN/cirf, 21.50 %, 44.28 %, 47.15 %, > 120.00°, 2.87 mm, 52.00 shore D, 12.21 %, 1.69 %, 4.34 %, 14.14 %, 4.56%, 9.49 %, 42.28 %, 25.31 %, 60.21, 3.32, 0.52 respectively. The above results from sole leathers produced by conventional and modern system were compared with quality levels and it was found that abrasion, water absorption after two and twenty four hours and total sulphate ash results are higher than quality levels. But total loss by washing test values of conventional system were observed higher than quality levels. Both fixed tannin results and degree of tannage results of sole leathers produced by conventional system and pH values of sole leathers produced by modern system were observed lower than quality levels. But physical and chemical properties except the above tests were recorded normal.In this studies, conventional and modern systems were compared with physical and chemical tests such as crack angle, hardness, humidity, tota loss by washing, inorganic loss by washing, organic loss by washing.fixed tannin, pH and difference value were recorded significantly differents according to statical analyses. The positive correlations were found between tensile strength and elongation, water absorption after two hours and after twenty four hours, water absorption after two with twenty four hours and tensile strength, total loss by washing and inorganic with organic loss by washing, total sulphate ash and total with inorganic loss by washing.fixed tannin and degree of tannage on sole by conventional systems. In addition to that the negative correlations were recorded between apparent density and tensile strength with elongation at break, fatty substance and abrasion, hide substance and fixed tannin with degree of tannage, pH value and fixed tannin with degree of tannage,pH value. and organic loss by washing,pH value and difference value on sole produced by conventional systems.