İthal kiloluk (ıskarta) deri üretiminde uygulanan proseslerin optimizasyonu ve elde edilen derilerin kalite özellikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 29970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
- 44 - 6. ÖZET Son zamanlarda yurt dışına ihraç edilen ürünlerin arasın da deri mamullerinin ilk sıralarda yer aldığı görülür. Yurt dışına artan ihracatın içinde giysilik deri ürünlerinin payı büyüktür. Türkiye deri sanayisinin ihtiyaç duyduğu ham deri miktarına yerli kaynakların karşılık vermemesi, farklı yapısal özelliklere ve kaliteye sahip olan ham derilerin değişik ülkelerden ithal edilme zorunluğunu ortaya koymuştur. Ayrıca son yıllarda ham deri fiyatlarının yükselmesi üretim maliyetine etki etmesi üzerine deri mamullerinin de fiyatları artmıştır. Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinden birim deri üzerinden it hal edilen deriler yanında özellikle fiyatlarının düşük olmasından dolayı, Rusya, Bulgaristan, Yugoslavya, Çekoslavakya, v.b ülkelerden alınan ıskarta deriler çeşitli fabrikalarda işlenmektedir. Bu çalışmada Rusya'dan ithal edilen ıskarta derilerin mamul hale dönüştürülmesi için uygun bir üretim prosesinin oluşturulması amaçlandırılmıştır. Araştırmada kaliteyi arttırıcı yöndeki üretim proseslerin optimizasyonu sağlanarak bitmiş deride elde edilen fiziksel ve kimyasal özellikler bazı yerli derilerinkiyle karşılaştırılmış- tır. Bu araştırmada 20 adet hava kurusu, 20 adet tuzlu kuru deri alınmıştır ve iki ayrı parti halinde işlenmiştir. Birinci partide 10 adet hava kurusu, 10 adet tuzlu kuru, astara kadar- 45 - getirilmiştir. Bunlardan fiziksel ve kimyasal analizler yapılmış ve çıkan değerler giysilik deriler için uygun olan değerler ile karşılaştırılmıştır. İkinci partide işlenti reçetesinde bazı değişiklikler yapılarak astara kadar işlenip bu derinin de fiziksel ve kimya sal özellikleri incelenmiştir. Bu araştırmada birinci partinin fiziksel özelliklerinin incelenmesi sonucu, kopma mukavemetinin hava kurusu derilerde 45.60 kgf/cm2, tuzlu kuru derilerde 54.21 kgf/cm2, ikinci partide ise hava kurusu deride 71.61 kgf/cm2 tuzlu kuru deride ise 78.77 kgf/cm2 bulunmuştur. Giysilik bir deride kopma mukavemetinin en az 100 kgf/cm2 olması istenmektedir. (ANON, 1976). Buna göre bulunan kopma mukavemeti değeri oldukça düşüktür. Araştırmada kopma mukavemeti ile birlikte kopma anındaki uzama tespit edilmiştir. Uzama birinci parti hava kurusu derilerde % 70, tuzlu kuru derilerde % 64 bulunmuştur. İkinci parti hava kurusu derilerde % 73, tuzlu kuru derilerde % 79 bulunmuş tur. Giysilik bir derinin kopma anındaki uzaması en çok % 80 olmalıdır (ANON, 1976). II. Partide bulunan uzama değerleri literatürde bildirilen üst sınır değerlerine çok yakındır. Fiziksel özelliklerden diğeri ise dikiş yırtılma mukavemetidir. Giysilik bir deri için uygun olan dikiş yırtılma mukavemeti 25 kgf /cm2, bizim derilerde birinci parti hava kurusu derilerde 31.89 kgf /cm2, tuzlu kuru derilerde 31.63 kgf/cm2 ye çıkmıştır. İkinci parti hava kurusu derilerde 41.07 kgf/cm, tuzlu kuru derilerde 41.08 kgf /cm2 bulunmuş tur.- 46 - Fiziksel özelliklerde kopma mukavemeti her iki partide de az bulunmuştur. Uzama ile dikiş yırtılma mukavemeti ise giysilik deri için uygun olduğu saptanmıştır. Araştırmada yapılan kimyasal analizler sonunda Cr203 miktarı birinci hava kurusu derilerde % 4.16, tuzlu kuru derilerde % 4.22 bulunmuştur. İkinci parti hava kurusu derilerde % 4.26, tuzlu kuru derilerde ise % 3.30 çıkmıştır. Bir deride bulunması gereken Cr203 miktarı en az % 2.5 dir (ANON, 1976). Örnek derilerde bulunan yağ miktarı birinci parti hava kurusu derilerde % 9.01, tuzlu kuru derilerde, % 9.51 bulunmuş tur. İkinci parti hava kurusu derilerde % 9.49, tuzlu kuru derilerde ise % 10-95 çıkmıştır. Giysilik bir deride olması gereken yağ miktarı % 4-10 arasında değişir. Örneklerimizde Cr203 miktarı normalin üzerinde çıkmış tır. Yağ miktarı, giysilik bir deri için normal çıkmıştır. Araştırma sonunda ıskarta Rus derilerine uygun işleme prosesi tatbik edildiğinde, yerli koyun derilerine yakın özellikler gösterdiği ve kalitelerinin de iyi olduğu görülmüştür. Bu derilerin ucuz ve bol miktarda olması Türkiye Deri Sanayi sine ikinci bir alternatif getirmektedir. Bu araştırmada fiziksel özelliklerin incelenmesi sonucu kalınlığın H.K derilerde 0.75 mm T.K derilerde 0.75 olduğu saptanmıştır. Kopma mukavemetinin H.K derilerde 71.61 kgf/cm2,- 47 - T.K derilerde 78.77 kgf/cm2 olarak bulunduğu ve giysilik bir deride kopma mukavemetinin en az 100 kgf/cm2 olması gerektiği bilinmektedir (ANON, 1976). Araştırmada kopma mukavemeti ile birlikte kopma anındaki uzama tespit edilmiştir. Uzama H.K derilerde % 73 T.K derilerde % 79 bulunmuştur. Giysilik bir derin kopma anındaki uzaması en çok % 80 olmalıdır (ANON, 1976). Derilerin uzamasının giysilik bir deri için uygun olduğu saptanmıştır. Fiziksel özelliklerden diğeri ise dikiş yırtılma mukavemetidir. Giysilik bir deri için aranan dikiş yırtılma mukavemeti en az 25 kgf/cm'dir. Bizim derilerde, H.K'de 41.78 kgf/cm, T.K'da 41.85 kgf/cm çıkmıştır. Bu da derilerin dikiş yırtılma mukavemetinin iyi olduğunu göstermektedir. Araştırmada yapılan kimyasal analizler sonunda Cr203 miktarı H.K derilerde, % 4.2618, T.K derilerde % 3.3016'dır. Bir deride bulunması gereken Cr203 miktarı en az % 2.5 tur (ANON, 1976). Örnek derilerde bulunan yağ miktarı ise H.K derilerde % 9.4984 T.K derilerde ise % 1Q.9537 dir. Giysilik bir deride olması gereken yağ miktarı % 4-10 arasında değişir. Örneklerimizde yağ ve Cr203 miktarı yüksek çıkmıştır. Elde edilen bulgular ışığında ıskarta Rus derilerin işlenmesinde öncelikle flotte oranının büyük tutulması, mekanik etkenin az olması, etleme yerine traşla yetinmesine, her iki- 48 - partide temel olarak ön görülmüştür. Kireçlik işlemi süresinin ve kimyasal madde miktarının birinci partiye göre az tutulması yine birinci partiye göre krom tabaklama işleminde uygun yağların kullanılması ve traş kalınlığının ince tutulmaması halinde bu derilerin yerli koyun derilerinin özelliklerine yakın özellikler gösterdiği saptanmıştır. Araştırma sonunda ıskarta Rus derilerin ucuz ve bol miktarda olması, uygun bir işlemden geçirilmesi durumunda Türkiye Deri Sanayii için ikinci bir alternatif getirmektedir.
Özet (Çeviri)
- 49 - SUMMARY In recent years it is observed that leather products constitute a large place in export goods and, leather clothes have a big share in total export. Since The national sources are for away from meeting The row lethears required by leather process industry, it is a must to import these row materials from different countries. These leathers show a big variaty in structural properties and qualitien. Another result of shortage of row leathers is a steep increase in their prices which greatly effects the cost of finished leather products. Besides leathers imported on the basis of unit leather from Middle East and European countries. Some discarded leathers from Bulgaria, Yugoslavia, Czechoslovakia and Russia are also imported because of their low prices 'and they are processed in different factories In this study a convenient process has been established for discarded leathers imported from Russia. Besides thes optimization of a quality improving production process has also been maintaired. The physical and chemical properties of leathers produced by this method have been compared with that of native leathers. For this purpose 20 air dried and 20 salty dried leathers have been processed in two seperate trials. In the first trial 10 air dried and 10 salty dried leathers have been brought up to lining. Their physical and chemical properties have been determined and compared with standart values. In the second trial the remaining leathers have been prosessed again up- 50 - to living but this time the process receipt has been changed somewhat. A study of physical properties of leathers produced in the first trial revealed the following purture strenght 45.60 kgf/cm for air dried leathers and 54.21 kgf/cm2 for salty dried leathers while for the second trial these values are 71.61 kgf/cm2 and 78.77 kgf/cm2 respectively. Rupture strength is desired to be at least 100 kgf/cm2 for leathers to be used in clothing (Ananymus 1976). tn this study leugthening at the moment of rupture has also been measured and found to be 70 % for air dried leathers and 64 % for salty dried leathers in the first trial. These values are 73 % respectively for the second trial. The standart for this measured property is 80 % at most (Ananymus 1976). Another physical property measured is sewing rupture strength and it is desired to be 25 kgf/cm for leather to be used in clothing. This value has been measured to be 31.89 kgf/cm for air dried leathers and 31.63 kgf/cm2 for salty dried leathers in the first trial. Sewing rupture stregnth is 41.07 kgf/cm and 41.08 kgf/cm respectively in the second trial. The measured rupture strength is found to be low in both trials while the properties of lengthening at the moment of rupture and sewing rupture strength are satisfactory. Chemical analyses undertaken revealed 4.16 % Cr203 for air dried leathers and 4.22 % Cr203 for salty dried leathers in the first trial. These values are 4.26 % and 3.30 % respectively in the second trial. The least amount of Cr203 must be 2.5 % in a- 51 - finished leather (ANON 1976). The oil content is 9 % for air dried leathers and 9.51 % for salty dried leathers in the first trial. These values were found to be 9.49 % and 12.95 % respectively in the second trial. Oil content is desined to be between 4 % and 10 %. The amount of Cr203 in our samples exceeds the standart while oil content lays between normal values. This research shows us that discarded Russian leathers exhibit the desired properties and are comparable with the native ones provided that with a conveniant technology. These cheap and ample leathers give a second alternative to Turkish leather industry.