Deniz kültür balıklarında görülen bakteriyel patojenlerin teşhisi ve antibakteriyel maddelere duyarlılıklarının belirlenmesi
Determination of antibacterial drugs sensitivity and diagnosis of bacterial pathogens in cultured marine fish
  1. Tez No: 316344
  2. Yazar: HİLAL GÜRALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA KARATAŞ STEİNUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada ülkemizde deniz balıkları yetiştiriciliğin en çok yapıldığı Ege bölgesindeki Muğla ve İzmir illerinde bulunan bazı çiftliklerden hastalık bulguları gösteren çipura (Sparus aurata L., 1758) ve levrek (Dicentrarchus labrax L., 1758) balıklarından izole edilen bakteriyel etkenlerin bakteriyolojik ve moleküler yöntemler kullanılarak teşhis edilmesi ve bazı antimikrobiyal maddelere karşı duyarlılıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır.İncelenen hasta balık örneklerinde, Mart 2011 ve Ağustos 2011 tarihlerinde Muğla ili Güllük ve İzmir Körfezi'nde bulunan iki adet deniz balığı işletmesinde ağırlıkları 250 ? 300 g olan 7'şer adet hasta levrek ve çipura balığında yüzeye yakın ve yavaş yüzme, ülseratif deri lezyonları, yüzgeç diplerinde hemoraji ve erime tespit edilmiştir.Hasta çipura ve levrek örneklerinin karaciğer, böbrek ve dalaklarından % 1,5 NaCl içeren TSA, BHI, MHA, ile FMM, MA ve CA besi yerlerine yapılan bakteriyolojik ekimlerde 21°C'de 72 saat sürelik inkübasyon sonunda elde edilen 14 adet saf kültürü yapılan izolat bakteriyolojik yöntemler, API hızlı tanı kitleri, BIONOR Mono-Va aglütinasyon kiti ve 16S rDNA dizi analizi ile teşhis yapılmıştır.Hasta levrek balıklarından izole edilen 10 adet bakteri suşundan üç adet Pseudoalteromonas genusuna ait Gram negatif, hareketli, oksidatif basiller, dört adet Gram negatif, hareketli, fermentatif V. anguillarum, bir adet O/129'a dirençli Vibrio spp., bir adet V. splendidus ve bir adet Psychrobacter genusuna ait Gram negatif bakteri teşhis edilmiştir.Hasta çipura balıklarından izole edilen dört adet bakteri suşundan üç adet O/129'a farklı duyarlılık profilleri gösteren V. harveyi ve bir adet Kocuria genusuna ait Gram pozitif, kok teşhis edilmiştir. Hasta levrek ve çipura balıklarından baskın olarak izole edilen bakteri türlerinin Vibrio genusuna ait olduğu tespit edilmiştir.Bu çalışmada Vibriosis'in birincil etkeni olan Vibrio türlerinin izole edilen diğer genuslara ait bazı Gram negatif bakterilerle birlikte karma enfeksiyonlara neden olduğu tespit edilmiştir.Bu çalışmada tespit edilen bakterilerin disk difüzyon ve MİK yöntemi ile antibakteriyel maddelere karşı duyarlılıkları belirlenmiş, Gram negatif bakterilere karşı Vibriosis tedavisi için önerilen oksitetrasiklin, sülfanamidler, oksolinik asit, nalidiksik asit, flumekuin ve rifampisin gibi antibiyotiklerin başarılı bir şekilde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify the bacterial agents isolated from gilthead sea bream (Sparus aurata L., 1758) and sea bass (Dicentrarchus labrax L., 1758) specimens which showing disease symptoms in several fish farms in the cities of Muğla and İzmir in the Aegean region where the most marine fish farming takes place in our country by using bacteriological and molecular diagnostic methods and determination of susceptibility to some antimicrobial agents.In this study, seven sea bass and seven gilthead sea bream specimens weighted 250 ? 300 g were examined from two marine fish farms located in Güllük Gulf (Muğla) and İzmir Gulf in March and August 2011, slowly and near the sea surface swimming behavior, ulcerative skin lesions, hemorrhages at the base of the fins and fin erosions were observed.Bacterial inoculations were streaked on TSA, BHI, MHA containing % 1,5 NaCl, FMM, MA and CA from liver, kidney and spleen of the sea bass and sea bream samples. At the end of the incubation period (72 hours at 21°C), 14 pure cultures were isolated and identified by using bacteriological methods, API rapid diagnostic kits, BIONOR Mono-Va agglutination kits and 16S rDNA sequence analysis.Among the 10 isolated strains from moribund sea bass; three strains were motile, Gram negative, oxidative bacillus and belong to the genus Pseudoalteromonas; four motile, Gram negative, fermentative bacillus strains were identified as V. anguillarum; one strain was identified as Vibrio sp. resistant to the vibriostatic O/129; one strain was identified as V. splendidus; one nonmotile, Gram negative, oxidative coccobacillus was belongs to the genus of Psychrobacter.Among the four isolated strains from moribund gilthead sea bream; three strains were identified as V. harveyi showing different susceptibility profile of the vibriostatic O/129; one Gram positive coccus strain was belong to the genus of Kocuria. The isolated bacterial strains as the dominat from diseased gilthead sea bream and sea bass specimens which the were belong to the genus of Vibrio were determined.In this study, it was found that Vibrio species as the primary agent of Vibriosis caused of mixed infections with other isolated Gram negative bacterial strains belong to the other.Antibacterial drugs susceptibility of the identified bacterial strains were determined by using disc diffusion and MIC methods and it was concluded that proposed antibiotics used for the treatment of Vibriosis such as oxytetracycline, sulfonamides, oxolinic acid, nalidixic acid, flumequine and rifampicin can be used successfully against Gram negative bacteria and standart methods for determination of antibacterial drugs susceptibility of the bacterial pathogens in cultured marine fish.