Etlik piliçlerde kısıntılı yemlemenin performans, karkas özellikleri, plazma IGF- 1 konsantrasyonu ve asites oluşumu üzerine etkileri
Effect of restricted feeding on performance, carcass quality, plasma IGF-1 concentration and development of ascites in broiler chickens
- Tez No: 299726
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ALARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma kısıntılı yemlemenin etlik piliçlerde performans, karkas özellikleri, plazma IGF-1 konsantrasyonu ve asites oluşumu üzerine olan etkilerini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırma toplam 280 adet erkek etlik piliç üzerinde yürütülmüştür. Çalışma, kontrol ve üç deneme grubunda 5 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Kontrol grubunda ad-libitum olarak yemleme yapılırken, birinci, ikinci ve üçüncü deneme gruplarında, günde sırasıyla 8, 16 ve 24 saat süreyle kısıntılı yemleme uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to investigate the effects of feed restriction on broiler performance, carcass traits, plasma concentration of IGF-1 and development of ascites.The total of 280 day-old (Roos-308) male broiler chicks were used in present study. The experiment was held with a randomly allocated control group and three treatment groups with five replicates each. The birds were fed ad libitum in the control group while in experimental groups, feed availability were restricted for 8, 16 and 24 hrs per day for the 1st, 2nd and 3rd groups, respectively.