İlköğretim öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ve beşinci sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeyi (Erzurum ili örneği)
Critical thinking skills of primary school students and level of critical thinking of fifth graders (sample from Erzurum province)
- Tez No: 299729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. A. HALİM ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme beceri düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma ilişkisel tarama modeline uygun yapılmıştır. Çalışma evrenini Erzurum ili Palandöken ve Yakutiye ilçelerinde öğrenim gören tüm ilköğretim 5.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise Palandöken ve Yakutiye ilçelerinden uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 610 ilköğretim beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada Demir (2006) tarafından oluşturulmuş Eleştirel Düşünme Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır.Verilerin analizinde SPSS 17.0 paket programından faydalanılarak frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA ile elde edilen farklılıklar Tukey çoklu karşılaştırma testi ile incelenmiş, eleştirel düşünme düzeyleri ile Türkçe ders başarı ilişkisi ise korelasyon analizi ile incelenmiştir.Araştırma sonucunda öğrencilerin yüksek düzey eleştirel düşünme becerisine sahip oldukları bulunmuştur. Sosyoekonomik düzeyi yüksek, sınıf öğretmeni bayan olan ve sınıf mevcudu 20-30 kişilik olan sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin lehine anlamlı farklılıklar görülmüştür. Cinsiyete göre sadece eleştirel düşünme-öz düzenleme becerisinde kız öğrencilerin lehine anlamlı farklılaşma bulunurken diğer becerilerde anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. Ayrıca Türkçe ders başarısı yüksek olan öğrencilerin eleştirel düşünme beceri düzeyleri de yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out with the purpose of determining the level of critical thinking skills of 5th graders. The study has been made in accordance with the relational screening model. All primary school 5th graders receiving education in Palandöken and Yakutiye districts of Erzurum province have constituted target population of the study and the sample has been made up by 610 students determinated with proper sampling method from Palandöken and Yakutiye districts. In the research, critical thinking scale prepared by Demir (2006) and personal information form prepared by the researcher have been used.In data analysis using SPSS 17.0 packagesoftware,frequency,percent,arithmetic average,standard deviation, t test and one-way analysis of variance (ANOVA) have been used. The differences obtained from the result of ANOVA have been examined with Tukey?s multiple comparison test and the relation between the levels of critical thinking and success of Turkish lesson have been studied with correlation analysis.In the result of the research,the students have been found to have high level of critical thinking skill. Significant differences have been observed in behalf of the students having high socioeonomic statues and having schoolmistresses and whose classroom sizes are 20 or 30 students. According to gender , only in critical thinking self regulation skill significant differentation has been found in favour of schoolgirls on the other hand any other important differences have not been observed. Additionally ,the students having high level of success in Turkish lesson have been seen to have high level of critical thinking.