Yeni ilköğretim programında öngörülen temel becerileri kazanmada beşinci sınıf sosyal bilgiler ve Türkçe derslerinin etkilerine ilişkin öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi (Diyarbakır ili örneği örneği)
Evaluation of students' opinions on the effects of fifth grade social studies and Turkish language curriculum in gaining basic skills offered in the new primary school curriculum (case of Diyarbakır city)
- Tez No: 187113
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET NURİ GÖMLEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Yüksek Lisans TeziYeni lköğretim Programında Öngörülen Temel Becerileri Kazanmada Beşinci SınıfSosyal Bilgiler ve Türkçe Derslerinin Etkilerine lişkin Öğrenci GörüşlerininDeğerlendirilmesi(Diyarbakır li Örneği)Ayşe Ülkü KANFırat Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüEğitim Bilimleri Anabilim DalıNisan 2006, Sayfa: XXII+288Bu araştırmanın temel amacı, 2004-2005 eğitim-öğretim yılında pilot uygulamaylabaşlatılan Yeni lköğretim Programında öngörülen sekiz temel becerinin kazandırılmasında,beşinci sınıf Sosyal Bilgiler Dersi ve Türkçe Dersi öğretim programlarının etkililiğine ilişkinilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin görüşlerini belirlemektir. Araştırma ile öğrencigörüşleri arasında cinsiyet ve okul düzeyi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı birfarklılığın olup olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın amacı çerçevesinde şusoruya cevap aranmıştır; Öğrencilerin, yeni Sosyal Bilgiler ve Türkçe programlarının eleştireldüşünme, yaratıcı düşünme, araştırma, problem çözme, karar verme, iletişim becerileri ileTürkçeyi doğru güzel ve etkili kullanma becerisini kazandırmadaki etkililiğine ilişkingörüşleri cinsiyetlerine ve öğrenim gördükleri okula göre değişmekte midir?Betimsel nitelikli bu araştırma yeni ilköğretim programının pilot olarak uygulandığıDiyarbakır ilindeki beş ilköğretim okulunda öğrenim gören 600 ilköğretim öğrencisi üzerindeuygulanmıştır. Öğrencilerin okullarına göre dağılımları şöyledir; yüzde 48,0'i kız (n=288),yüzde 52,0'si ise erkektir (n=312). Öğrencilerin öğrenim gördükleri okullara göre dağılımışöyledir; yüzde 24,0'ü (n=144), nönü lköğretim Okulu, yüzde 19,8'i (n=119) Öğretmen M.Sabri Güzel lköğretim Okulu, yüzde 20,0'si (n=120) Kazım Karabekir lköğretim Okulu veyüzde 13,5'i de (n=81) Ş.Namık Tümer lköğretim Okulu. Araştırmanın verileri SosyalBilgiler Dersi Öğretim Programı Ölçeği ve Yeni Türkçe Dersi Öğretim Programı Ölçeği diyeiki ayrı ölçekle toplanmıştır.Her iki ölçek de araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Sosyal Bilgiler Dersi ÖğretimiProgramı Ölçeği 103 maddeden, Türkçe Dersi Öğretim Programı Ölçeği ise 100 maddedenoluşmaktadır. Maddeler, Yeni lköğretim Programı ile kazandırılması hedeflenen sekiz temelbecerinin kazandırılma düzeylerine ilişkin olarak öğrenci görüşlerini yoklamaktadır.Ölçekler geçerlik ve güvenirlik analizleri için Diyarbakır ilinde yeni programınuygulandığı beş pilot okulda öğrenim gören 194 öğrenciye uygulanmıştır. Ölçekleringüvenirlik katsayıları Cronbach alpha güvenirlik katsayısı ile hesaplanmış ve her iki ölçek degüvenilir bulunmuştur (Cronbach alpha= 0,96). Faktör analizi sonucunda yeni Sosyal BilgilerÖğretimi Ölçeğinin KMO değeri 0,731; Bartletts testi 11665,286 bulunurken, yeni TürkçeÖğretimi Ölçeğinin KMO değeri 0,720; Bartlett testi ise 11611,593 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMasters ThesisAn Evaluation of Students? Opinions on the Effects of Fifth Grade Social Studies andTurkish Language Curriculum in Gaining Basic Skills Offered in the New PrimarySchool Curriculum(Case of Diyarbakır City)Ayşe Ülkü KANUniversity of FiratInstitute of Social SciencesDepartment of Educational SciencesApril-2006, Pages: XXII+288The aim of this study is to determine fifth grade primary school students? opinions onthe effectiveness of the fifth grade Social Studies and Turkish Language Curriculum ingaining eight basic skills offered in the New Primary School Curriculum that wasimplemented as a pilot application in 2004-2005 academic year. The present study tries toexplore if there are any statistically significant differences among students? opinions in termsof gender and school level variables. In the framework of this aim, following question wasanswered; Do the students? opinions change towards the effectiveness of the New SocialStudies and Turkish Language Curriculum in gaining critical thinking, creative thinking,research, problem solving, giving decision, enterprising, communication skills and the skill ofusing Turkish correctly, better and effective in terms of gender and school level variables?This is a descriptive study and was conducted on 600 primary school students enrolledin five different primary schools in Diyarbakır city where the new primary school curriculumtrial was conducted. In terms of gender, 48,0 percent of the students are females (n=288) 52,0percent of the students are males (n=312). In terms of school where the students are enrolled,24,0 percent of them are enrolled in nönü Primary School (n=144), 19,8 percent of them areenrolled in Öğretmen Mehmet Sabri Güzel primary School, 20,0 percent of them are enrolledin Kazım Karabekir Primary School (n=120) and 13,5 percent of them are enrolled in ŞehitNamık Tümer Primary School (n=81). The data of the study were collected using twodifferent scales named The Scale of the New Social Studies Curriculum and The Scale of theNew Turkish Language Curriculum. Both scales were developed by the researcher of thepresent study. The Scale of the New Social Studies included 103 items and The Scale of theNew Turkish Language Curriculum included 100 items asking the students to rate theiropinions about eight main skills aimed at the New Primary School Curriculum.The scale was administered on 194 students enrolled at five pilot schools in Diyarbakırcity center for validity and reliability analyses and a factor analysis of the collected data wasperformed. The reliability of the scales was tested through Cronbach alpha reliabilitycoefficient. Both scales were found to be reliable (Cronbach alpha= 0,96). At the result offactor analysis, KMO value was found to be 0,731; Bartlett?s test was measured as 11665,286for the Scale of the New Social Studies Curriculum and KMO was found to be 0,720;Bartlett?s test was measured as 11611,593 for the Scale of the New Turkish Primary SchoolCurriculum.