Alternatif yağ kaynakları (kaz, koyun kuyruk ve sığır iç yağı)'nın yavru gökkuşağı alabalıklarında (Onchorhynchus mykiss) büyüme parametreleri ve yağ asidi profiline etkileri
Effects of animal lipid sources on the griowth and fatty acid profiles of rainbow trout juveniles (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 299778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada farklı hayvansal lipid kaynakları [balık yağı (D1), kaz yağı (D2), koyun kuyruk yağı (D3) ve sığır iç yağı (D4)] içeren diyetlerle 6 hafta süresince beslenen yavru gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) büyüme parametreleri, besin madde içeriği ve yağ asidi kompozisyonundaki değişimler belirlenmiştir.Çalışma sonunda, deneme grupları bireysel balık ağırlıklarının birbirinden farklı olmadığı bulunmuştur (7,07-7,31g). Araştırma süresince tüm gruplar için yaşama gücü değerleri %100 olarak kaydedilmiştir. Balık ağırlıkları yaklaşık 3,5 kat artmış sırasıyla 3,01-3,07 ve 0,79-0,80 arasında değişen spesifik büyüme oranı ve yem değerlendirme oranı da gruplar arasında birbirinden farksız çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
A six week feeding trial was conducted to determine effects of different dietary animal lipid sources [fish oil (D1), goose fat (D2), sheep tail fat (D3) and beef tallow (D4)] on whole body fatty acid composition, proximate composition and growth parameters in rainbow trout juveniles (Oncorhynchus mykiss).At the end of experiment it was found that the final weights of fish were not significantly different (7,0? 7,31 g) among dietary treatments. Survival rate recorded during the experimental period was 100 % for all treatment groups. Fish increased in weight by around 3.5 fold and specific growth rate and food conversion ratio did not show differences in all experimental groups, ranging from 3.01 to 3.07 and from 0.79 to 0.80, respectively.