Balpeteği sandviç kompozitlerin darbe davranışının incelenmesi
Investıgatıon of ımpact behavıor of honeycomb sandwıch structures
  1. Tez No: 299783
  2. Yazar: ZAFER BÜLENT ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mühendislik yapılarında özellikle imalat, montaj ve kullanım aşamasında dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbeye karşı beklenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunu engellemek için malzemenin bu tip etkiler karşısında davranışının nasıl olacağının bilinmesi istenir. Yapılan darbe testleri ile bu tepkiler tahmin edilebilir. Bu çalışmada sandviç yapıların darbe davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Darbe deneyleri alt ve üst yüzey levhaları alüminyum, çekirdek kısmı ise nomex olan numuneler için farklı enerji değerlerinde yapılmıştır. Deneylerde 4 farklı sandviç yapı kullanılmıştır. Bu sandviç yapılarda kullanılan alt ve üst levha kalınlıkları (t1) 0,5-0,7-1 ve 1,2 mm, çekirdek malzeme kalınlığı (t2) ise 5 mm'dir. Çekirdek (ara) malzeme alt ve üst levhalara özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılmıştır. Sözü edilen numunelerin, çeşitli darbe enerji değerlerine karşılık gelen kuvvet-zaman, kuvvet-deplasman ve enerji-zaman grafikleri ve bunlara karşılık gelen numune (darbeye uğramış) fotoğraflarına yer verilmiştir. Bu grafik ve fotoğraflar birlikte göz önüne alınarak darbeye uğramış numunelerin hasar mekanizmalarına ilişkin değerlendirme ve yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the engineering applications appear to against unexpected results especially in manufacturing, assembling and any stroke of outside effects at the time of using. To prevent this circumstances should be requested to know and how the material behavior against this effects. Consequently, the experimental impact tests can be predicted for reactions effects. In this study, impact behaviors of sandwich structures have been examined experimentally. The impact tests were conducted at different impact energy levels for samples consisting of aluminum face sheets and nomex cores. Four different sandwich structures were used in the tests. The thicknesses of the face sheets were 0,5-0,7-1 and 1,2 mm, while that of the core was 5 mm. The core material was affixed with a special kind of glue to the upper and lower face sheets. Load time, load-deflection and energy-time curves of the mentioned samples along with the corresponding images of damage for various impact energy values are given. They are used in evaluation and discussion of the damage mechanisms of the samples.