Bal peteği yapı içerisindeki güneş enerjisinin ısıl dönüşümü
- Tez No: 29110
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT TOKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmada iki cam arasına yerleştirilmiş.herhangi bir ko numdaki dikdörtgen kesitli kanallardan oluşan bal peteği ya pısındaki Trombe duvarında gUnes enerjisinin ısıl dönüşümü incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde herhangi bir konumdaki dikdörtgen kesitli kanallardan oluşan duvarda çeşitli et kalınlıkları için duvar arkasına direkt güneş ışınımının geçmesine imkan vermeyen kanal uzunluklarının izmir için kanal eğim açısına ve kanal kesitine göre değişimi bulunmuş, sonuçlar grafik halinde sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde seçilen kanal tipleri için, kanal içindeki hava hızının, Reynolds sayısının değişimi ve kanalın ısı iletim katsayısının değişimi ile ısıl verimin değişimi izmir için incelenmiş sonuçlar grafik formda verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde daha önce yapılmış olan araştırma sonuçlarıyle bu çalışma sonuçlarının uygunluğu tartışılmış, uyum içinde olduğu görülmüştür. - ı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study fthe thermal behaviour of a Trombe Wall in Honeycomb structure is analysed, which composes of rectangular channels, put in place between two glass plates and in ar bitrary position. In the first section of the study,the rectangular channels with different thicknesses are taken into consideration and the effects of channel length »channel slope and cross sec tional size are determined for the case of no direct solar radiation occurs at the rear side of the channel in Izmir. The results are presented graphically. In the second section, for the chosen channel types (vertical rectangular, horizantal rectangular, square ),the thermal effi ciency of the system is analysed for different values of Rey nolds number and thermal conductivity of channel material. The results are presented m graphical form. In the last section, the results of that study are compared with the results of the previous studies and it is observed a good agreement between them. - 1 1 -