Erzurum kenti için aktif çamur tesisi tasarımı ve modellenmesi
Design and modelling of activated sludge plant for Erzurum city
- Tez No: 299805
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Erzurum Kenti için yapılması planlanan atıksu arıtma tesisi, GPS-X bilgisayar yazılımı kullanılarak modellenmiştir. Giriş suyu değerleri TKOİ 633,5 mg/L, BOİ 321 mg/L TKN 54 mg/L ve AKM 343 mg/L olan tesisin modelleme çalışmasında aktif çamur sistemi için IAWQ Aktif Çamur Modeli No. 1 modeli, çöktürme havuzu için katmanlı çöktürücü modeli kullanılmıştır. Modellenen tesisin çıkış suyu konsantrasyon değerleri hesaplanmış ve deşarj standartlarına uygun olduğu görülmüştür. Daha sonra havalandırma havuzlarındaki çözünmüş oksijen konsantrasyonu P.I.D. ile 1,5 mg/L seviyesinde tutularak karbon ve azot giderimi incelenmiştir. Ayrıca Erzurum Kenti için önemli bir işletme parametresi olan sıcaklık değişimlerinin tesisteki biyolojik aktivite üzerine etkisi araştırılmıştır. 10°C'de işletilen tesisin çıkış suyu için hesaplanan TKOİ 75 mg/L, BOİ 21,83 mg/L ve AKM 38 mg/L değerlerinin deşarj için uygun olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, previously proposed wastewater treatment plant of Erzurum City was modelled by GPS-X computer software. For modelling studies, determined influent wastewater values of various parameters were TCOD 633.5 mg/L, BOD 321 mg/L, TKN 54 mg/L, TSS 343 mg/L and also IAWQ Activated Sludge Model No. 1 used for biological processes and layered settling model was chosen for settling tanks. After the model building process in GPS-X programme, effluent values of various parameters were estimated and it was seen that effluent values achieved the discharge standarts. Dissolved oxygen concentration in aeration tanks was set to 1.5 mg/L by P.I.D. control algortihm and the affect of this scenario was evaluated with respect to carbonaceous and nitrogenous matter removal. Also the effect of temperature variations, a major operational parameter for Erzurum City, on biological activity was investigated. Under 10°C of operational temperature, estimated values of TCOD 75 mg/L, BOD 21,83 mg/L and TSS 38 mg/L could not achieve the discharge standarts.