Radyal ve geriye eğik kanatlı santrifüj vantilatörlerin bilgisayar destekli frekans analizi ile gürültülerinin karşılaştırılması
Comparison of noises of the radial and backward curved centrifugal fans by the computer aided frequency analyze
  1. Tez No: 299813
  2. Yazar: ONUR ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gürültü istenmeyen ses olarak tanımlanabilir. Gürültünün insan sağlığı üzerinde olumsuz yönde fizyolojik, psikolojik ve performans etkileri mevcuttur. Yakın zamanda yapılan araştırmalar göstermiştir ki; işyeri gürültüsü azaltıldığında işin zorluğu azalmakta, verim yükselmekte ve iş kazaları da azalmaktadır. Gürültü yapan cihazın tasarımının dikkate alınması, daha uygun malzeme seçimleri ve yalıtım gibi esaslarla gürültünün önlenmesi mümkündür.Bu tez çalışmasında vantilatörlerin tasarımı ve gürültü karakteristikleri incelenmiştir. CAE (Computer Aided Engineering) programlarımdan biri olan CATİA ile örnek bir çalışmayla tasarlanan radyal ve arkaya eğimli kanatlı santrifüj vantilatörlerin frekans analizinden yararlanılarak gürültüleri hesaplanmıştır. Bu bağlamda, bu çalışmanın tasarım aşamasındaki vantilatörün gürültüsü hakkında fikir vermesi açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Noise can be defined as undesirable sound. It has psychological , physiologic and performance effects on human health negatively. Recent researchs indicated that when working place noise decreases, hardness of job decreases, efficiency increases and work accidents decrease too. It is possible to prevent noise by taking into account design of the ventilator, more suitable materials selection and isolation.In this study, design and noise characteristics of ventilators have been investigated. Radial and backward curved ventilators, which have been designed with one of the CAE (Computer Aided Engineering) program CATIA, noises have been calculated by means of frequency analysis. In this respect, the study is considered to be useful in terms of noise of ventilator in design phase .