Bazı Gypsophila L. (Caryophyllaceae) türlerinin antimikrobiyal ve genotoksik aktiviteleri
Antimicrobial and genotoxic activities of some Gypsophila L. (Caryophyllaceae) species
  1. Tez No: 299814
  2. Yazar: ÖZGÜN TUNA GÜLÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ATAŞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma G. perfoliata L. var. perfoliata, G. perfoliata L. var. araratica Kit Tan, G. pilosa Hudson ve G. osmangaziensis Ataşlar & Ocak bitki özütlerinin antimikrobiyal ve genotoksik etkilerinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. Çalışmada kullanılan Gypsophila L. cinsine ait türler iki farklı lokaliteden toplanmıştır. Bitki özütlerinin Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Proteus vulgaris, Salmonella typhimurium, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus bakterilerine ve Aspergillus niger, Aspergillus fumigatus, Fusarium solani funguslarına karşı antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır. Bitkilerin petrol eteri, metanol, etil asetat ve sulu özütlerinin antimikrobiyal etkileri agar difüzyon tekniği kullanılarak taranmış, bakterilere karşı minimum inhibisyon konsantrasyonları (MİK) mikrodilüsyon tekniği ile belirlenmiştir. Bitki türlerindeki sekonder metabolitlerin incelenmesi amacıyla fitokimyasal taramalar yapılmıştır. Bitki türlerinin serbest radikal süpürücü etkisi DPPH ile yapılmıştır. Bitkilerin metanol özütü ile genotoksik aktiviteleri Allium Test metoduyla araştırılmıştır. G. pilosa'nın petrol eteri ve etil asetat ile, G. perfoliata var. perfoliata'nın metanol özütleri P. vulgaris bakterisine karşı yüksek inhibisyon zonu oluşturmuşlardır. Aynı bitkilerin 0,625 ve 1,25 mg/ml dozları düşük % anomali değerleri çıkarmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out for the research of genotoxic and antimicrobial effects of G. perfoliata L. var. perfoliata, G. perfoliata L. var. araratica Kit Tan, G. pilosa Hudson ve G. osmangaziensis Ataşlar & Ocak plant extracts. The species of genius Gypsophila L. which are used in this study are collected from two different lokalities. The antimicrobial effects of plants extracts are researched against bacteria Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Proteus vulgaris, Salmonella typhimurium, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus and against fungi Aspergillus niger, Aspergillus fumigatus, Fusarium solani. As a result of transactions with petroleum ether, methanol, ethyl acetate and aqueous extracts of plants obtained with material by using agar diffusion technique the minimum inhibitory concentrations (MIK) of plants against bacteria are determined with microdilution technique. Cytochemical scans are made to examine the types of plant secondary metabolites. Free radical scavenging effect of plant species are made with DPPH. Genotoxic activities of methanol extract of plants are investigated by the method of Allium Testing. Petroleum ether and ethyl acetate extracts of G. pilosa and methanol extracts of G. perfoliata var. perfoliata against P. vulgaris are formed high inhibition zone. 0,625 and 1,25 mg/ml doses of same plants has a low % anomaly values.