Indefinite kompleks uzay formları üzerine
On the indefinite complex space forms
  1. Tez No: 299812
  2. Yazar: MURADİYE ÇİMDİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dört bölümden oluşan çalışmamızın amacı, sabit holomorfik kesiteğrilikli indefinite Kaehler manifoldu anlamına gelen indefinite kompleks uzayformlarını incelemektir. Çalışmanın giriş bölümünde, konunun, tarihselgelişimi ifade edilmiştir. Bir sonraki bölümde de konu ile ilgili temel tanım,teorem ve kavramlara yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, çalışmanın ilerleyen kısımları için temel teşkil edenkompleks vektör uzayları ve Hermitian skalar çarpım tanımları verilerek, bukavramlarla ilgili önerme ve teoremler incelenmiştir.Dördüncü bölümde, indefinite kompleks uzay formları ve bu formlarıoluşturan indefinite Kaehler manifold ve holomorfik kesitsel eğrilik kavramınayer verilmiştir. Ayrıca indefinite Kaehler altmanifold için lokal formüllerincelenmiştir ve kompleks uzay formları sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study, constant holomorphic sectional curvaturewith indefinite Kaehler manifold defined indefinite complex space forms areexamined. The historical development of the subject is presented in `Abstract?.At the after chapter fundamental definitions, theorems and concepts related tosubject are given.In the third chapter, the concepts of complex vector spaces and Hermitianinner product, which are indispensable for the subsequent parts of the work, areexamined.In the fourth chapter, indefinite complex space forms and contains the basicfor this forms, indefinite Kaehler manifold and holomorphic sectional curvatureare given. Besides, local formulas for indefinite Kaehler submanifolds areexamined and some complex space forms are classified.