KOBİ'lerde istihdam ücret ve çalışma ilişkileri
Employment, wage and working relations at small and middle sized enterprises
- Tez No: 133873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE TÖRÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
137 ÖZET Günümüzde ekonomik kalkınmada başarılı, uluslararası alanda da etkili ve kalıcı olmanın ön koşulu; oldukça hızlı değişen gelişen bilim ve teknolojiyi hızlı bir biçimde üretim birimlerine yansıtarak uygun kalite ve maliyette ürünleri öncelikli olarak piyasaya sürmektedir. Ölçek ekonomileri, yani büyük işletmelerin, bu çok hızlı teknolojik gelişmeye kısa sürede adapte olmaları pek kolay olmamaktadır. Bu nedenle artık günümüzde ölçek ekonomileri büyük ölçüde önemini kaybetmiş olup, bunun yerine teknolojinin küçük işletmeler lehine sağladığı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ağır bastığı bir ekonomik sistem oluşmaya başlamıştır. Bu çalışma ise, Türkiye' de imalat sanayiinde faaliyet gösteren işletmelerin genel durumunu ve İstihdamdaki öneminin ortaya çıkarılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öncelikle, büyük ve küçük ölçekli işletmelerin zayıf ve üstün yönlerine ilişkin kuramsal bilgiler verilmiş olup daha sonra ülkemizde ilgili kuruluşlarca yapılan KOBİ tanımlan belirtilmiştir. İkinci bölümde ise ayrıntılı olarak Türkiye' deki imalat sanayiinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin istihdam içindeki yeri, işletme büyüklüklerine göre istihdam durumları, bu işletmelerde ücretler ve işgücü verimliliği konularını incelemiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Ankara' nın önemli imalat sanayi bölgesi olarak kabul edilen Ostim sanayi bölgesinde faaliyet gösteren KOBİ' lerdeki istihdamın genel yapısını belirlemeye yönelik olarak anket çalışması sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
138 ABSTRACT Today, the ability to adapt chancing technologic and scientific progress to production units is the first condition for being successful in the economic development and being durable in the international arena, thereby bringing product with high quality and lower cost to markets on time. It is the fact that big business can not easily adapt themselves to high speed technological development. For this reasons, economies of scale largely lost their importance in the todays' business enviroment As a result, it is started to create a economic system, in which small and medium sized enterprises are dominant. This study has been made for to introduce the general condition and the importance in employment of business enterprises working in manufacturing industry. Study contains three chapters. In the first chapter, theoretical informations concerned with weak and superior sides of small and medium sized enterprises are given, then determined the definitions of small and medium sized enterprises with relevant institutions. In the second chapter, the place in employment of small and medium sized enterprises which are working in Turkish manufacturing industry, wages and productivity subjects in these enterprises according to their size are detailed examined. The places which are considered to be the important manufacturing industry zones in Ankara, OSTİM are visited. During these visits, questionnaries are applied to SMES to determine the general condition of employment. At the last part of my thesis, the evaluations of these questionnaries are given.