Elemanter parçacık fiziğinde spin
Spin formalism in elemantery particle physics
  1. Tez No: 299848
  2. Yazar: METİN PEKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Spin fiziğin neredeyse tüm dallarında ve özellikle elemanter parçacık fiziği alanında hayati öneme sahiptir. Bu tezde önce kuantum mekaniğinde spin ve üç boyuttaki dönme kavramları ele alınmış daha sonra ise göreli kuantum mekaniğinde spin ve helisite durumlarının Poincaré dönüşümleri altındaki davranışları incelenmiştir. Poincaré grubunun indirgenemez temsilleri tartışıldıktan sonra kütleli ve kütlesiz parçacıklar için helisite ve spin kuantum durumlarının fiziksel yorumları verilmiş, laboratuar ve kütle merkezi gözlem çerçeveleri arasındaki dönüşümler irdelenmiş ve Thomas presesyonunun fiziksel anlamı tartışılmıştır. Elektronlar ve fotonlar için spin yoğunluk matrisleri tanımlanmış ve dönüşüm özellikleri incelenmiştir. Somut bir uygulama olarak parçacık fiziğindeki en temel süreçlerden olan elektron müon saçılmasında spin polarizasyon etkileri ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spin plays an essential role in almost all branches of the physics and has a special importance in the field of the elementary particle physics. In this thesis the concepts of spin and three dimensional rotations are first introduced in quantum mechanics. Then within the relativistic quantum mechanical formalism the spin and helicity states and their transformations under the Poincaré group are discussed. After a short examination of the irreducible representations of the Poincaré group the physical interpretations of the helicity and spin states for the massless and massive particles are given. Their transformation properties between the center of mass and laboratory frames are examined and the physical meaning of the Thomas precession is discussed. The spin density matrices for the electons and photons are defined and their transformation behaviours are given. A s an concrete example the initial and final particle beam polarizations effects are investigated in detail for one of the the basic processes of particle physics, namely in electron muon scattering.