Skleroderma hastalarında BMPR2 ekspresyonunun realtime PCR yöntemiyle saptanması ve hastaların klinik seyri ile ilişkilendirilmesi
Determination of BMPR2 expression wia realtime PCR method in scleroderma patients and association with the clinical couise of patients
  1. Tez No: 299931
  2. Yazar: YASEMİN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KORKMAZ GÜVENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Skleroderma, ilk kez 18. yüzyılda tarif edilmiş, nadir görülen kronik bir bağ dokusu hastalığıdır. BMPR2 (bone morphogenetic protein receptor type II) genindeki mutasyonların hastalığın seyrini etkilediği bildirilmektedir.Bu çalışmada; skleroderma hastalarında, Real Time PCR analizi ile BMPR2 geninin ekspresyon düzeyleri saptanarak hastalığın klinik seyri ile ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır.Ç.Ü. Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji kliniğinde skleroderma tanısı almış 20 ve sağlıklı 29 birey bu çalışmaya dahil edilerek kanları alınmıştır. Lökosit hücrelerinden izole edilen m-RNA'ya komplementer c-DNA dönüşümü yapılarak, Real Time PCR ile DNA amplifikasyonu yapılmıştır. BMPR2 genindeki ekpresyon düzeyini saptayabilmek amacıyla referans gen olarak beta actin geni seçilmiştir.Kontrol grubunda gen ekspresyon düzeyleri ortalaması 0,0023875883 (yaklaşık %0,2), hasta grubunda bu değer 0,0007295126 (yaklaşık %0,07) şeklinde belirlenmiştir. Hastaların ekspresyon düzeyi kontrol grubuna göre yaklaşık %0,13 düzeyinde azalmıştır. Çalışmaya dahil edilen 20 hastanın 4 tanesinde (%20) PAH (pulmoner arteriyel hipertansiyon) geliştiği saptanmış ve bu hastaların gen ekspresyon düzeyi 0.001 (yaklaşık %0.1) bulunmuştur. PAH'lı hastaların gen ekspresyon düzeyi, çalışmada incelenen diğer hastalara oranla yaklaşık %0,03 oranında artmıştır.Sonuç olarak BMPR2 gen ekspresyon düzeyi skleroderma hastalarında, bireyden bireye değişkenlik göstermiş ama kontrole göre azalmış, PAH'lı hastaların hepsinde, diğer hastalara oranla yüksek bulunmuşltur.
Özet (Çeviri)
Scleroderma is a rarely seen chronic collagen tissue disease which has been fist described in 18 th century. It is indicated that the mutations in BMPR 2 (bone morphogenetic protein receptor type II) gene affected the course of disease.In this study; the determination of BMPR 2 gene expression levels via Real Time PCR and its association with the clinical course in scleroderma patients were revealed.20 scleroderma diagnosed and 29 healthy individuals were added to this study and their blood samples were taken at Çukurova University Medicine Faculty, Department of Internal Diseases, Clinic of Rheumatology. Performing the transformation of c-DNA complementer to m-RNA isolated from leucocyte cells, DNA amplification was carried on via Real Time PCR. To determine the expression level in BMPR 2 gene, beta actin gene was selected as the reference gene.In control group average levels of gene expression were established as 0, 0023875883 (approximately %0,2), in patient group that was 0,0007295126 (approximately %0,07). Expression level of the patients decreased approximately %0,13 when it was compared with the control group PAH (pulmonary arterial hypertension) improvement was seen in 4 patients (%20) from 20 patients added to this study and the gene expression level of this patients was found to 0,001 (approximately %0,1).The gene expression level of patients increased approximately %0.03 in proportion to other patients examined in this study.Consequently, in scleroderma patients BMPR2 gene expression level showed changes from person to person but decreased by comparison to control, in all the PAH patients that was found high by comparison to other patients.