Sodyum bikarbonat kullanımın buzda depolama boyunca gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın kalitesine olan etkisi
The effect of sodium bicarbonate application on the quality of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) during iced storage
  1. Tez No: 299932
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE AKSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, alabalıklara enjeksiyon ve daldırma yöntemleri ile uygulanan sodyum bikarbonatın (SBC) ,buzda depolanma süresince kimyasal ve duyusal kalite kriterlerine etkileri araştırılmıştır. Enjeksiyon uygulamasında, kontrol grubu dışındaki balıklara 4 farklı konsantrasyonda (0.25;0.5;0.75ve1M) sodyum bikarbonat, kas içine enjekte edilmiştir. Daldırma uygulamasında ise alabalık filetolarına 3 farklı konsantrasyonlardaki (%1;%3;%5) sodyum bikarbonat solüsyonlarında, farklı sürelerde (0.5;1.5 ve 3 saat) bekletilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was evaluated the effect of intramuscular injection of different concentrations (K, 0.25, 0.50, 0.75 and 1 M) of sodium bicarbonate (SBC) injection of whole trout and different concentrations (1%, 3% ve 5%) SBC and dipping of trout fillets in SBC solutions(the concerntrations of (1%,3% and 5%) on chemical and sensory quality parameters during iced storage. pH, total volatile basic nitrogen (TVB-N, mg N/100 g muscle) and sodium dodecyl sulfate polyacrylamide gel electrophoresis (SDS-PAGE) were used for determination chemical quality.