Akdeniz iklim kuşağında yetiştirilen bazı makarnalık buğday (Triticum turgidum var. durum L.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin incelenmesi
The evaluation of yield and quality characteristics of some durum wheat (Triticum turgidum var. durum L.) cultivar grown in Mediterranean climatic conditions
- Tez No: 299942
- Danışmanlar: PROF. HAKAN ÖZKAN, YRD. DOÇ. DR. M. SERTAÇ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Deneme, 2008 ve 2009 yetiştirme dönemlerinde, Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Araştırma ve Uygulama arazisinde yürütülmüştür. Tesadüf blokları desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülen denemeden elde edilen verilerin varyans analizi yapılmış ve belirlenen farklılıkların gruplandırılması Duncan testine göre hesaplanmıştır.Makarnalık buğday çeşitleri arasında iki yıllık ortalamalara göre en yüksek dane verimi Saragolla (863.1 kg/da) çeşidinden elde edilirken, en düşük dane verimi Balcalı 2000 (729.2 kg/da) ve Özberk (735.4 kg/da) çeşitlerinden elde edilmiştir. Protein oranı yönünden en yüksek değer Aydın 93 (% 12.17) çeşidinde, en düşük değer ise Saragolla (% 9.08) çeşidinde olduğu saptanmıştır. Renk b değeri yönünden en yüksek değer Turabi (% 20.35) ve Zenit (% 20.32) çeşitlerinde belirlenirken, en düşük değer Urfa 2005 (% 17.52) ve Sarıçanak 98 (% 17.63) çeşitlerinde belirlenmiştir.Yapılan çalışma sonucunda, incelenen makarnalık buğday çeşitlerinde morfolojik, teknolojik hem de dane fiziksel özellikleri bakımından önemli varyasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The field trial was conducted in the cropping season of two consecutive years 2008-2009 and 2009-2010 on the Research and Implementation area of Field Crops Department, University of Cukurova under Mediterranean climatic condition. The analysis of variance was conducted for each trait and separation of the means was determined according to Duncan Multiple range testAccording to the average of two years results, the highest grain yield was obtained from cultivar ?Saragolla (863.1 kg/da)?, whereas the lowest was recorded in cultivars ?Balcalı 2000 (729.2 kg/da) and Özberk (735.4 kg/da)?. Maximum and minimum protein contents were observed in cultivars Aydın 93 (% 12.17) Saragolla (% 9.08) respectively. In case of yellow pigment, highest b value was determined in cultivar ?Turabi (% 20.35) and Zenit (% 20.32)?, whereas the lowest b value was found in durum wheat varieties ?Urfa 2005 (% 17.52) and Sarıçanak 98 (% 17.63)?.The results showed sufficient variation for morphological, technological and kernel physical characteristics among studied durum wheat varieties