Metilendifenildiizosiyanat-primer amin reaksiyonları ile sabunsuz gres eldesi
The synthesis of soap free grease with the reaction of methylenediphenyldiisocyanate-primary amine
- Tez No: 299943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ TÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, sabunsuz diüre ve tetraüre gresleri, farklı amin ve izosiyanatlar yardımıyla sentezlenmiş ve fizikokimyasal özellikleri incelemiştir. Amin ve izosiyanatların fonksiyonel gruplarının değişmesi, elde edilen kalınlaştırıcının tüm morfolojik, mekanik ve termal özelliklerini değiştirdiğinden, farklı niteliklerde gresler elde edilmiştir. Elde edilen greslerin bağ oluşumları FT-IR spektroskopisi ile aydınlatılmıştır. Diüre ve tetraüre greslere ASTM, TSE standartlarında öngörülen penetrasyon tayini, damlama noktası, yağ ayrılması miktarı, dört bilye kaynaklanma testi ve bakır korozyon testi gibi analizler yapılmıştır. Greslerde temel bileşen kalınlaştırıcı olup, bu kalınlaştırıcılar baz yağı da dışında sentezlenmiştir. Sentezlenen diüre ve poliüre kalınlaştırıcılara bağ oluşumlarını incelemek için FT-IR ve C-NMR spektroskopisi ile, termal kararlılığı ise DSC ve TGA analizleri ile aydınlatılmıştır. Ayrıca sentezlenen kalınlaştırıcıların SEM analizleri ile de morfolojileri aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The synthesis of soap free grease was realized with help of the reaction between amines and isocyanates. The physicochemical properties of these greases were studied, in relation with functional groups of synthesis chemicals. The functional groups of amines and isocyanates affected the morphology, thermal and mechanical properties. The chemical structure of synthesized grease types was analyzed with FT-IR studies. Also, C-NMR analysis was realized for further investigation of bonding in synthesized diürea and polyurea. The standard testing methods described in ASTM and TSE, were utilezed to determine the performance of each type synthesized grease. For this purpose, penetration value, dropping point, oil bleeding ratio, four ball test and copper corrosion tests were realized. In order to study the thermal stability of different types, TGA and DSC analysis were carried out. The morphologies were investigated with help of SEM analysis and discussed on the topic of chemical structures.