Yeni oksim metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve DNA etkileşimlerinin belirlenmesi
New oxime metal complexes synthesis, characterization and identification of DNA interactions
- Tez No: 405099
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada 4-hidroksi asetofenon bileşiğinden yola çıkılarak karboksilik asit içeren iki yeni oksim ligandı ve bunların suda çözülebilen binükleer ve polimerik Cu(II) ve Ni(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen ligand ve komplekslerin yapıları elementel analiz, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, TGA, UV-vis, SEM-EDS ve XRD çalışmaları ile aydınlatılmıştır. Karakterize edilen ligand ve komplekslerin DNA bağlanma etkileşimleri UV-absorbsiyon ve viskozimetri ölçümleriyle belirlenmiştir. Bağlanma sonuçları, tüm bileşiklerin DNA'ya oyuktan bağlandığını göstermektedir. Bileşikler arasında en yüksek bağlanma aktivitesini 9,57x103 M-1 bağlanma sabitiyle [Nin(L1)n(CH3COO)n].2H2O kompleksi göstermiştir. Bileşiklerin pBR322 plazmid DNA ile kesme aktiviteleri yatay jel elektroforez yöntemiyle oksidatif ve hidrolitik olarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kesme reaksiyonlarına inkübayon süresi ve konsantrasyonun etkisi incelenmiştir. Genel olarak kesme aktivitelerinin konsantrasyona ve inkübasyon sürelerine bağlı olduğu belirlenmiştir. Bileşiklerin oksidatif ajan varlığında ve yokluğunda etkili DNA kesme aktivitesi gösterdikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two new oxime ligands bearing carboxylic acid group and water-soluble polymeric and binuclear Cu(II) and Ni(II) complexes of these ligands were synthesized by using 4-hydroxyacetophenone as the starting material. Structural characterization of the synthesized ligands and their complexes was conducted by elemental analysis, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, TGA, UV-Vis, SEM-EDS and XRD studies. DNA binding interactions of each characterized ligands and complexes were investigated by UV absorption and viscosity measurements. It has been concluded from the results of binding assays, binding of all compounds to DNA occurs within the groove. Among the investigated compounds, the highest binding activity was obtained for [Nin(L1)n(CH3COO)n].2H2O complex with a binding constant of 9,57x103 M-1. Oxidative and hydrolytic DNA cleavage activities of the compounds using pBR322 plasmid were examined by horizontal gel electrophoresis technique. Moreover, effects of incubation time and concentration on cleavage reactions were also investigated. It was stated that cleavage activities depend on concentration and incubation time in general. The compounds show effective DNA cleavage activity both in the presence and absence of an oxidative agent.