Effects of computer assisted instruction on students chemistry achievement, attitude toward cai and chemistry and their perception about the cai environment at the secondary school level
Bilgisayar destekli öğretimin öğrencilerin kimya başarısı, kimya dersi ve bilgisayar destekli öğretime olan tutumları ve BDÖ ortamlarını algılamaları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 29997
  2. Yazar: SERPİL YALÇINALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın başlıca amacı Bilgisayar Destekli öğretim“in orta okul öğrencilerinin kimya başarısı, kimya dersi ve BDö*ye olan tutumları ve BDö ortamlarını algılayışlarını incelemektir. ikinci amaç cinsiyet farklılığının bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini görmektir. Çalışmanın diğer bir amacı ise kimya başarısı ile diğer üç bağ'ımlı değişken olan kimya tutumu, BDö tutumu ve BDö ortamları anlayışı arasındaki ilişkiyi irdelemekt ir, Araştırmanın örneklemini 1992 Güz döneminde Ankara Gasi Anadolu Lise'sinin 101 orta üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Bu araştırmada ön ve son test kontrol grup araştırma taslağı kullanılmıştır. 51 öğrenci deney, 50 öğrenci ise kontrol grubunda yer almış, her iki grup aynı öğretmen tarafından eğitilmiştir. Sınıflar öğrencilerin dönem başlarındaki kimya ve matematik derslerinden aldıkları notların eşitliği üzerine seçilmiş, ön test visonuçlarında da gruplar arasında farklılık olmadığı gözlenmiştir. Gruplara iki ayrı öğretim metodu uygulanmış? deneysel gruba geleneksel kimya öğrenimine destek olarak BDö verilirken kontrol grubuna ders süreleri dışında BDö grubunda görülen problemlere par el el problem çözme saatleri belirlenmiştir. Deneysel grup için araştırmacılar tarafından O.D.T.ü' de IBIİ firmasının Linkway yazarlık sistemi ile geliştirilmiş olan ”CONCEPT" programı kullanılmıştır. Araştırmada gerekli olan veriler başlıca 1) Kimya Basarı Testi 2) Kimya Tutum ölçeği? 3) BDö tutum ölçeği ve 4) BDö ortamlarını anlayış ölçeği olarak dört ölçek üzerinden toplanmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test edebilmek amacı ile F~test ve korrelasyon Analizleri uygulanmış? bu analizler sonucunda BDE grubundaki öğrencilerin kimya testinde diğer gruba göre anlamlı bir basarı gösterdiği, kimya ve BDö'ye karsı olan tutumlarında da diğer gruba göre olumlu ve anlamlı bir fark olduğu gözlenmiştir. Analiz sonuçları cinsiyet farkının bağımlı değişkenler üzerinde bir etkisi olmadığını göstermiştir. Ayrıca korrelasyon analizi sonuçları kimya başarısı ve BDö tutumu arasında ve BDö tutumu ile BDÖ ortamının algılanışı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu araştırmanın ışığında Bilgisayar Destekli öğretimin öğrencilerin kimya başarısı, BDö ve kimya vi idersine olan tutumları üser inde olumlu bir etkisi olduğu son uc un a varılabilir.Anahtar Kelimeler; Bilgisayar Destekli öğretim (BDö), Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE), Eğitimde Bilgisayar kullanımı, BDöre karsı tutum, kimyaya karsı tutum, BDö ortamlarını algılama.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to explore the effects of CAI on students* chemistry achievement, attitude towards CAI and chemistry as a subject matter, and their perceptions about the di f ference between the CAI and regular classroom environments. The second aim was to asses the effect of gender on the dependent variables of the study. Another purpose of the study was to investigate the extent of correlation between the chemistry achievement of students and other three dependent variables suçh as students' attitudes towards CAI and chemistry as a subject matter and their perceptions about the CAI environment. The sub.jects of the study were 101 students from the Ankara Gazi Anadolu High School at 8*h grade. The study was conducted in the fail semester in 1991. iiiin the study Pre-Post Test Control öroup Design was used. Two classes were identified as experimental and control groups and they were instructed by the same teacher. These two classes have been.judged as equal ivant on the basis of their prior math and chemistry scores obtained from the first and second midterms that had been given by their teacher. Analysis of t-test run before the treatment indicated the equality of groups in terms of their chemistry achievement test? chemistry and CAI attitude scales, and perception about CAI environments seale. 51 students were exposed to CAI as a supplement to their traditional instruction. The software used in study was developed by the researchers at H»E.T.U, and was a tutorial pluss drill and practice type of instruction. The other group containing 50 students received supplementary problem solving hours (recitation3. The data were collected by the four measurement instruments employed in the studyp 1) Chemistry Achievement Test 23 Chemistry Attitude Scale 33 CAI Attitude Scale and 43 Scale f ör the F'erceptions of Students on CAI Environments. Two-Way Analysis of Var ianee and Çorrel at ion Analysis stat istical techniques were used för testing hypotheses of the study. The resul ts of the present study indicated that students exposed to CAI inhabited significantly higher achievement in chemistry and showed greater attitudes toward chemistry and CAI. There was no ivsigni f icant di f ference between the two groups in regard to perceptions of students about the di f ference between CAI and reğul ar classroom environments. Gender had no significant effect on the dependent variables. The analysis of the test results indicated that there was no significant correlation between the chemistry achievement and attitude toward chemistry. There was a significant correlation between chemistry achievement and CAI attitudes, whereas the correlation between chemistry achievement and perceptions about the CAI environments was not significant. Moreover, there was a significant correlation between the CAI attitudes of students and their perceptions about the CAI environments. in the light of the present study, we might conclude that CAI has significant and positive effects on the students outcomes. This study is expected to help other experimental investigations in related fields.Keywordss Computer Assisted I nst r uç t i on (CAD, Computer Aided Instruction