Effects of computer asisted instruction and worksheet study on students chemistry achievement and at studes toward chemistry at high school level
Bilgisayar destekli öğretimin ve çalışma föylerinin lise öğrencilerinin kimya başarısı ve kimya tutumlarına etkisi
- Tez No: 47202
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMİDE ERTEPINAR, Y.DOÇ.DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Öz BİLGİSAYAR DESTEKLİ Ö?RETİMİN VE ÇALIŞMA FÖYLERİNİN LİSE Ö?RENCİLERİNİN KİMYA BAŞARISI VE KİMYA TUTUMLARINA ETKİSİ YILDIRIM, Selda Yüksek Lisans Tezi, Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Ömer Geban Ortak Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hamide Ertepınar Ağustos 1995, 92 Sayfa Bu araştırmanın başlıca amacı bilgisayar destekli öğretim' in lise öğrencilerinin kimya başarısına ve kimyaya olan tutumlarına etkisini çalışma föylerinden faydalanılan yöntem ile karşılaştırarak incelemektir. Bu araştırmanın ikinci amacı ise iki farklı öğretim yönteminden oluşan uygulama ile mantıksal düşünme yeteneğinin öğrencilerin kimya başarılarına katkısını incelemektir. Bu çalışmanın örneklemini Yükseliş lisesindeki iki öğretmenin dört sınıfındaki toplam 119 lise ikinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Çalışma 1994 yılı güz döneminde uygulanmıştır.Bu araştırmada iki farklı öğretim metodu (BDÖ ve Çalışma föyleri) kullanılmıştır Araştırma ön test son test kontrol grup deseni üzerine oturtulmuştur. Bu araştırmanın örneklemi 2 ayrı grup oluşturmak üzere iki öğretmenin toplam dört sınıfından seçilmiştir. İki sınıf bilgisayardan faydalanan diğer iki sınıfta çalışma föylerinden faydalanan grubu oluşturmuştur. Gruplardan biri bilgisayarı kullanan yani deney grubu, diğeri çalışma föyleri metodunu kullanan yani kontrol grubudur. Bu yolla 62 öğrenci bilgisayar destekli öğretim metoduna tabi tutulmuştur. Deney grubu için ODTÜ'de araştırmacı tarafından kimya ile ilgili bir program geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Kontrol grubu ise 57 kişiden oluşmuştur. Araştırmada gerekli olan veriler başlıca 1) Kimya Başarı Testi, 2) Kimyaya Karşı Tutum Ölçeği ve 3) Mantıksal Yetenek Testi olarak üç ölçekten elde edilmiştir. Araştırmanın hipotezlerini test edebilmek amacı ile t-test ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Analiz sonuçları bilgisayar destekli öğretime tabi tutulan öğrencilerin kimya başarısını çalışma föyleri metoduna tabi tutulan öğrencilerden daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin kimyaya karşı tutumlarının daha olumlu olduğu gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarında iki değişik öğretim yönteminden oluşan uygulamanın ve mantıksak düşünme kabiliyetinin kimya başarısına manidar bir katkıda bulundukları saptanmıştır.Bütün bu bulgulardan bilgisayar destekli öğretimin etkili bir eğitim aracı olarak sınıf ortamında kullanılabileceği ve öğrencilerin bilişsel duyuşsal davranışlarına olumlu etkisi olacağı sonucuna varılabilir. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli Öğretim (BDÖ), Kimyaya Karşı Tutum, Mantıklı Düşünme Yeteneği, Çalışma Föyleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF THE COMPUTER ASSISTED INSTRUCTION AND WORKSHEET STUDY ON STUDENTS* CHEMISTRY ACHIEVEMENT AND ATTITUDES TOWARD CHEMISTRY AT HIGH SCHOOL LEVEL YILDIRIM, SELDA M.S., Department of Science Education Supervisor: Assist. Prof.Dr, Ömer Geban Co Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Hamide Ertepmar August 1995,92 Pages The main aim of this study was to compare the effects of CAI and worksheet treatment on the students ' achievement in chemistry, and attitudes towards chemistry as a subject matter. The second aim was to examine the relative influence and contribution of treatment and logical thinking ability as a cognitive variable on achievement in chemistry. mThe sample consisted of 119 tenth grade students from four chemistry classes of two teachers in Yükseliş Lycee.The study was conducted in the fall semester in 1994. In this study,Pre-Post Test Control Group Design was used. The four classes of a chemistry course taught by two classroom teachers were randomly assigned to two modes of instruction. Then, students in two classes were referred to as the experimental group (CAI) and the students in other classes were referred to as control group (worksheet). Each teacher had two classes, one utilizing CAI and the other utilizing worksheet study. 62 students were exposed to CAI as a supplement to classroom instruction. The software used in the study was developed by researcher at M.E.T.U,and was a tutorial with drill and practice type of instruction. The other group accompanied with the worksheet instruction consisted of 57 students. The three measurement instruments employed in this study are :1) Chemistry Achievement Tes t ;2) Attitude Scale Toward Chemistry as a School Subject; 3) Logical Thinking Ability Test. T-test and Multiple Regression Analysis were used testing the hypotheses of the study. The results of the present study indicated that the CAI group scored significantly higher than the worksheet group with respect to achievement in chemistry, and showed more positive attitudes toward chemistry. The two predictor ivvariables (treatment and logical thinking ability) together and seperately accounted for a significant portion of the variance in chemistry achievement. From the findings, we can conclude that CAI is an effective educational tool, and can be used as a supplement to classroom instruction and has positive effects on students' cognitive and affective outcomes. Keywords : Computer Assisted Instruction (CAI), Attitude Toward Chemistry, Logical Thinking Ability, Work sheet Instruction