Organokil hazırlamada yeni kuarterner amonyum tuzlarını modifiye edici olarak kullanma
Use of novel quaternary ammonium salts as a modifier for preparing organoclays
- Tez No: 299992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Na+- Montmorillonit (Na+-MMT) 2:1 oranında tabakalı bir silikattır. Bir Na+-MMT birimi, iki silisyum tetrahedral tabakası arasında bir oktahedral alimunyum tabakası olacak şekilde meydana gelmiştir. Kil modifikasyonu genellikle organofilik katyonlarla iyon değişim tepkimesiyle yapılır. Kuarterner amonyum tuzları katyonik adsorplananlardır ve organokil hazırlamada en çok kullanılan organik bileşiklerdir. Bu bileşikler amonyak veya aminlerin tam alkilleşme tepkimesiyle sentezlenirler.Kuarterner amonyum tuzlarını içeren katyonik yüzey aktif ajanlar yıllardan beri etkili antiseptik ve dezenfekten olarak bilinen önemli biyositlerdir. Kuarterner amonyum tuzları yüksek antimikrobiyal aktivite gösteren fonksiyonel gruplara sahiptirler. Bu aktiflik, minimum inhibitor derişimi ya da disk difüzyon yöntemiyle karakterize edilir ve özellikle gram-pozitif bakteriler ve mantarlara karşı yüksektir.Bu çalışmada ilkin, Na+-MMT' in modifikasyonu için tam alkilleşme tepkimesiyle farklı kuarterner amonyum tuzları N,N-dihegzil-N-(1-feniletil)-N-metilamonyum iyodür (QAS-1), N,N-dipentil-N-(1-feniletil)-N-metilamonyum iyodür (QAS -2) ve N,N-di(3-metil butil)-N-(1-feniletil)-N-metilamonyum iyodür (QAS -3) sentezlendi. İkinci safhada ise, kuarterner amonyum tuzları (QAS-1, QAS-2 ve QAS-3) ile Na+-MMT den organo montmorillonitler (OMMT-1, OMMT-2 ve OMMT-3) hazırlandı. Modifiyesiz ve modifiyeli materyal FTIR, XRD ve SEM ile kalitatif olarak karakterize edildi. Örneklerin XRD desenlerinden elde edilen sonuçlara göre, kuarterner amonyum tuzlarının tabakalar arasına girmesi sonucu bazal genişliğin artığı doğrulandı.
Özet (Çeviri)
Na+- Montmorillonite (Na+-MMT) is a 2:1 layered silicate: a single Na+-MMT platelet is constituted by an aluminum octahedral sheet contained between two silicon tetrahedral sheets. Clay modification is generally performed by ion-exchange reactions of organophilic cations with cationic surfactants The quaternary ammonium salts are cationic surfactants and the most used organic compounds to prepare organoclays. They are synthesized by complete alkylation of ammonia or amines.Cationic surface active agents, including particular quaternary ammonium salts , are important biocides that for many years have been known to be effective antiseptic and disinfectant agents. Quaternary ammonium salts belong to the group of compounds which exhibit high antimicrobial activity. This activity, characterised by minimum inhibitory concentration or the disc diffusion susceptibility test is highly effective especially against gram-positive bacteria and fungi.In this study firstly, For modification of Na+-MMT, different quaternary ammonium salts N,N-dihexyl-N-(1-phenylethyl)-N-methylammonium iodide (QAS-1), N,N-dipenthyl-N-(1-phenylethyl)-N-methylammonium iodide (QAS-2) and N,N-di(3-methyl buthyl)-N-(1-phenylethyl)-N-methylammonium iodide (QAS-3) were synthesized by complete alkylation reaction. In the second stage, organo montmorillonites ( OMMT-1, OMMT-2, and OMMT-3) were prepared from QAS-1, QAS-2 and QAS-3 with Na+-MMT. The modified and unmodified materials were characterized qualitatively by FTIR, XRD ve SEM. According to the XRD patterns of the samples, the intercalation of quaternary ammonium salts was successful as the increased basal spacing confirmed.