Anoxybacillus sp.SO-B1 bakterisi ile modifiye edilmiş amberlit XAD-16 reçinesi kullanılarak Pb(II)'nin biyosorpsiyonu, önderiştirilmesi ve AAS ile tayini
Biosorption, preconsanration of Pb(II) using amberlite XAD-16 resin modified by Anoxybacillus sp.SO-B1 bacteria and its determination by AAS
  1. Tez No: 299993
  2. Yazar: RUKEN ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ZİYADANOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada çözelti ortamında bulunan Pb(II) iyonları modifiye Amberlite XAD-16 içeren mini kolon kullanılarak zenginleştirildi ve alevli atomik absorpsiyon spektrometrik yöntem ile tayin edildi. pH, geri alma çözeltisinin türü, derişimi, hacmi ve akış hızı, örnek çözeltisinin hacmi ve akış hızı, sorpsiyon kapasitesi gibi bazı faktörlerin zenginleştirme verimine etkisi araştırıldı.Deneysel olarak belirlenen en uygun şartlarda Pb(II) iyonunun geri kazanma verimi sırasıyla % 100,3 ± 0,49 olarak elde edildi (N=5). Yöntemin gerçek numunelere uygulanabilirliğini araştırmak için Na+, K+, Mg2+, Cl- ve NO3-gibi bazı iyonların geri kazanma verimine etkisi incelendi.Önerilen yöntem, Dicle nehir suyu gibi gerçek örneklere Pb(II) iyonlarının tayini için uygulandı. Dicle nehri suyuna uygulanan yöntemde Pb(II) iyonu tayini için geri kazanma verimi % 32,4 ± 0,549 olarak elde edildi. Ayrıca önerilen yöntemin doğruluğu, standart referans madde analiz edilerek kontrol edildi.
Özet (Çeviri)
In the present study, Pb(II) ions present in aqueous medium were enriched by a mini column containing modified Amberlite XAD-16 and determined by Flame Atomic Absorption Spectroscopy (FAAS). Influences of some factors, such as pH, type, concentration, and volume and flow rate of recovery solution, sorption capacity on enrichment yield were investigated.In the optimum conditions, recovery yield of Pb(II) ions was found to be 100,3±0,49% (N = 5). In order to investigate applicability of the method to the real samples, effects of several ions, such as Na+, K+, Mg2+, Cl- and NO3 on recovery yield were studied.The proposed method was applied to real samples, such as Tigris River water, for determination of Pb(II) ions and the recovery yield was found as 32,4±0,549 % (N = 5). Furthermore, accuracy of the method was checked by analyzing with the standard reference material.