Preparation and characterization of organomontmorillonites for the application in personal care products
Kişisel bakım ürünlerinde kullanılmak üzere organik montmorillonitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 663762
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kişisel bakım ürünlerinde kullanılmak amacı ile hazırlanan organo-killerin antibakteriyel özellikleri araştırılmıştır. Araştırmada dört tür organo-kil hazırlamak için ticari olarak bulunan bentonit türü kil Detercol® P2 (Mt-D) kullanılmış ve üzerine katyonik yüzey aktif maddeler setiltrimetilamonyum bromür (CTAB), behentrimonyum klorür (BT), setilpridinyum klorür (CPC) ve anyonik yüzey aktif madde sodyum lauril sarkosinat (SR) yüklenmiştir. Gram pozitif S. aureus ve Gram negatif E. coli bakterileri kullanılarak Disk Difüzyonu Metodu ve ASTM 2149 Dinamik Temas Koşullarında Antimikrobiyal Ajanların Antimikrobiyal Aktivitesinin Belirlenmesi İçin Standart Test Yöntemiyle bu çalışmada hazırlanmış organik-killerin antibakteriyel özellikleri incelenmiştir. Mt-D'nin her iki bakteriye karşı etkisiz, Mt-D-CP'nin her iki bakteriye karşı etkili, hazırlanan diğer organik-killerin de esas olarak Gram pozitif S. aureus bakterisine karşı etkili olduğu görülmüştür. FTIR, XRD ve SEM analizleri ile gerçekleşen organik killerin karakterizasyonu yüzey aktif maddelerin bentonit kiline başarıyla yüklendiğini göstermektedir. XRD sonuçları, CP ve CP-SR yüzey aktif maddelerinin bentonitin kristal yapısını dağıttığını, tabakalarını birbirinden ayırarak yüzeylerine adsorplandığını göstermiştir. BT ve CTA yüzey aktif maddelerinin ise adsorpsiyon esnasında tabaka sayısını azaltmakla birlikte kristal yapıyı tamamen dağıtmadığını ve bentonitin yüzey ve ara yüzeylerine yüklendiğini göstermiştir. SEM görüntülerinde Mt-D-CP-SR hariç tüm organik killerde bentonitin çiçek benzeri kıvrımlı yapısı görüntülenmiştir. Mt-D-CP-SR görüntülerinde ise dağılan bentonit parçacıklarının tekrar birleşme esnasında yeni lifli yapılar oluşturduğu görülmüştür. Farklı konsantrasyonlarda Mt-D-CP içeren bir yüz maskesi hazırlanarak, S. aureus ve E. coli'ye karşı etkili Mt-D-CP malzemesinin bir formülasyon içinde de etkinlik gösterip göstermeyeceğine bakılmıştır. % 45 oranında ilave edilen Mt-D-CP ile en iyi antibakteriyel etkinlik görülmüş ve bu çalışma sonucunda MT-D-CP'nin antibakteriyel yüz maskesi üretiminde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The antibacterial ability of the organoclays prepared as an ingredient of the personal care product formulation was investigated. Four organoclay samples were synthesized using cationic surfactants; cetyltrimethylammonium bromide (CTAB), behentrimonium chloride (BT), cetylpyridinium chloride (CPC), and an anionic surfactant sodium lauroyl sarcosinate (SR) loading onto commercially available bentonite, Detercol® P2 (Mt-D). The antibacterial ability of the prepared organo-bentonite was investigated against Gram positive bacterium, S. aureus and Gram negative bacterium E. coli by using the Disk Diffusion Method and ASTM 2419 Standard Method under Dynamic Contact Condition Shaker Flask Analysis. While Mt-D had no antibacterial ability, Mt-D-CP exhibited the highest antibacterial activity against both S. aureus and E. coli. The other organoclays prepared had antibacterial activity mainly against Gram positive bacterium S. aureus. The characterization of the organobentonites using FTIR, XRD and SEM analyses showed that the surfactants could be loaded successfully into the bentonites. The results of the XRD analysis indicated that CP, and CP-SR molecules together delaminated the bentonite structure. On the other hand, BT and CTA molecules intercalated into Mt-D decreased the number of the platelets, however they did not delaminate the bentonite crystal structure completely. The SEM micrographs of the organobentonites showed the typical flower-shaped curly structure of bentonite except the Mt-D-CP-SR, which attained a fiber-like structure. It was investigated whether Mt-D-CP with approved antibacterial ability against S. aureus and E. coli would also show antibacterial activity in a personal care formulation matrix by preparing cosmeceutical facial mask with adding Mt-D-CP in different concentrations. The antibacterial analysis showed that the formulation containing 45 % Mt-D-CP had the most effective antibacterial activity. It deduced that Mt-D-CP has a potential to be used in antibacterial applications.