Blanus (Reptilia:Amphisbaenia) cinsinin Diyarbakır il sınırları içerisindeki dağılışı ve taksonomisi
Distribution and taxonomy of the genus Blanus (Reptilia:Amphisbaenia) in Diyarbakir province
  1. Tez No: 300010
  2. Yazar: NEDRET YAKALI EVSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde dağılış gösterdiği belirtilen ancak Diyarbakır yöresinde yalnızca Çermik ilçesinden kaydı bulunan Blanus cinsinin dağılışı ve taksonomik durumu araştırılmıştır. Toplanan örneklerin literatürde bilinen tür veya alttürlerle olan benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarılamaya çalışılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında ve laboratuar gözlemlerinde bazı biyolojik ve ekolojik özellikleri incelenmiştir.Diyarbakır'da Blanus cinsine ait 16 örneğin toplandığı beş yeni lokalite (Silvan, Dicle, Hani, Çınar ve Eğil) belirlenmiştir. Böylece bu cinsin Türkiye'deki dağılışı biraz daha kuzey doğuya doğru genişlemiştir. Bu türün biyolojisi ile ilgili bazı bulgular bu çalışma ile ilk defa ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is purposed to investigate the distribution and taxonomic status of the genus Blanus was investigated which reported that distributed in Southeastern Anatolian Region but only has a single report from Çermik in Diyarbakir, and reveal the similarities and the differences of the species or subspecies of the collected samples. It was tried to determine some biological and ecological characters of these samples were observed in field and laboratory studies.As a result of the research, it was brought out that there have been five new lokalites (Silvan, Dicle, Hani, Çınar and Eğil) having 16 samples of the genus Blanus. In this way, the distribution of this genus has enlarged slightly northeast ofdistribution area. Also, many observations about the biology of this species has been presented in this study for the first time.