Sabit bir elektrik alan varlığında teleparalel bir evrende spin-1/2 parçacıklar
Spin-1/2 particles in a teleparallel universe when a constant electric field is present
  1. Tez No: 300016
  2. Yazar: ALİ İHSAN KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. FİGEN BİNBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, izotropik olmayan bir evrende sabit bir elektrik alan varlığında Dirac parçacıklarının dinamikleri üzerine odaklandık. Einstein'in Genel Görelilik teorisi yerine Teleparalel kütle çekim teorisini kullanarak hesaplamaları gerçekleştirdik. İlk olarak, izotropik olmayan Bianchi-I- tipi bir evrende Teleparalel Dirac denkleminin tam çözümlerini bulduk. İkinci olarak, çözümlerin harmonik salınım davranışı tartışıldı ve daha sonra salınım frekansı kuantize edildi. Üçüncü olarak, Dirac parçacıklarının spin salınımını incelendik ve eksensel vektör spin bağlantı terimini tartıştık. Son olarak kütleli spin-1/2 parçacıkların yaratılması üzerine birkaç noktayı verdik. Burada elde edilen sonuçlar, boyutsuz teleparalel üç parametreden bağımsızdır ki bu da sonuçların her bir teleparalel modelde geçerli olduğu anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
In this work, we focus on the dynamics of Dirac particles in the presence of constant electric field in a cosmological anisotropic universe. Instead of Einstein?s theory of general relativity, we perform the calculations using the teleparallel theory of gravity. First, we find the exact solutions of the teleparallel Dirac equation in an anisotropic Bianchi-I universe. Second, the harmonic oscillator behavior of the solutions is discussed and then the oscillation frequency is quantized. Third, we investigated the spin precession of Dirac particles and dispute the axial-vector spin coupling term. Finally, we give some remarks on the creation of the massive spin-1/2 particles. It is interesting to mention here that the results are independent from three teleparallel dimensionless parameters which means the results are valid in any teleparallel model.