Antikanser ilaç ve bazı aminoasit bileşiklerinde radyasyon bozulmalarının ESR spektroskopisi ile dozimetrik incelenmesi
Anticancer drug and some amino acid derivatives of radiation decaying investigation dosimetric by ESR spectroscopy
- Tez No: 300017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİM BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez iki kısımdan oluşmuştur. Birinci kısımda,antikanser ilaç etken maddesi olarak kullanılan 2-tiyourasil'in uluslararası kabul gören doz limitleri içerisinde kalınarak 1,2,5,10,15 ve 25 kGy doz değerlerinde gama ışınları ile ışınlandı ve bu aralıkta doz cevap eğrileri oluşturuldu.Ancak ışınlanan örneklerde radyolitik araürünler oluşabilir.Bu nedenle oluşan araürünlerin; türlerinin, yapılarının, kararlılıklarının ve miktarlarının bilinmesi gerekir.Bu nedenle, gama ile ışınlanan 2-tiyourasil'de, araürünlerin yapısını bulmak ve radikal sönümünü belirlemek için bi-exponansiyel bir fonksiyon kullanılarak incelendi.Radikal konsantrasyonunun 4 haftalık bir süre içinde kararlılığı gözlendi. Anti kanser ilaç hammaddesi olan 2-tiyourasil'in radyasyona duyarlılığı Elektron Spin Rezonans (ESR) spektroskopisi ile belirlendi.İkinci kısımda, amino asit bileşikleri olan L-alaninamid hidroklorür ve L-alanin metil ester hidroklor'ür gama radyasyonu ( ?- ışınları ) ile ışınlandı.Işınlama sonucu yapıda oluşan paramanyetik merkezler CH3?HCONH2 ( ? elektron radikali) radikaline atfedildi.Bu iki amino asit'in radyasyon duyarlıkları incelendi.Her üç örneğin kaydedilen ESR spektrumları Mc Kelvey simülasyon programı kullanılarak paramanyetik merkezler, aşırı ince yapı sabitleri ve g değerleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of two parts,In the first part, 2-Thiourasil was irradiated by gamma rays at 1,2,5,10,15 and 25 kGy irradiation doses.These dose values stay in the international dose limits accepted for radiation sterilization and dose-response curves were generated in this range. However; radiolytic intermediates products might be produced after irradiated.Thus,the types,structures,quantities and stabilities of these intermediates product must be determined.2-Thiourasil by gamma irradaited was studied in order to determine of the radical decay and to find out the structure,and using a bi-exponential function.We observed following radical concentrations,up to 4 weeks.Pharmaceutical raw material of 2-thiourasil is sensitive to radiation electron spin resonance (ESR) spectroscopy was observed with. In the two parts, gamma irradiation of L-Alaninamid hydrochloride and L-Alanine methyl ester hydrochloride powder crystals were investigated by ESR .The radiation damage center was attributed to the CH3?HCONH2 .Radiation sensitiveness of two compounds were investigated. All three, for example by using the simulation program Mc Kelvey recorded the ESR spectra of paramagnetic centers, hyperfine structure constants and g values are calculated.