Kayseri'de kentsel mekanın değişimi sürecinde kamusal alan kullanımı üzerine bir araştırma: İstasyon Caddesi örneği
A research on public space usage during the process of changing urban space in kayseri: Case study Istasyon Caddesi
  1. Tez No: 300036
  2. Yazar: ZEYNEP ARDA ERGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL SENCER ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kentler kenti oluşturan yapılı çevre ile birlikte bu yapılı çevrenin şekillenmesinde önemli rol oynayan sosyal yaşam ve fiziksel çevre etkilerinden oluşmaktadır. Kentsel mekan kentlilere üç boyutlu yapılı çevre sunarken aynı zamanda bu mekanın sosyal çevre ile bütünleşmesinden oluşan kamusal mekanlar sunmaktadır. Kentsel mekanın ve kamusal mekanın önemli bir öğesi olarak cadde ve sokaklar kentlerde mimari değişimin önemli bir ara yüzüdür. Yapılan bu çalışma ile kente dışarıdan gelen seyyahların ya da turistlerin kenti tanımalarında önemli rolü bulunan, kentin kentsel mekanı sosyal yaşamı ve kamusal mekanları hakkında bilgi veren cadde ve sokakların önemi vurgulanmaktadır. Bu çalışma Kayseri Kentinde kentsel mekan okumasını içermektedir. Kent okuması kamusal mekanın önemli bir parçası olan sokaklar örneğinde ele alınmıştır. Örnekleme alanı olarak İstasyon Caddesi çalışılmıştır. Yapılan çalışma ile dönemsel inceleme kuzey yönünden güney yönüne anıtsal yapıların konumsal ve dönemsel önemlerinin kentsel mekana kattığı anlamlar incelenmiştir.Çalışmanın sonucunda kentsel mekanın bir parçası olan kamusal mekan olarak sokakların kentin mimarisini yansıtmakta olduğu, kenti tanıtmakta ve kentsel belleğe önemli katkılar sunmakta olduğu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of physical environment and social life play an important role in shaping built environment; and in total cities are formed by built environment. Urban space offers three dimensional built environment to its citizens meanwhile urban space present public spaces which are formed by integration of space with social environment. Streets are an important component of urban and public space; and they are considerable interface of architectural change Importance of streets emphasize that they familiarize the city, give information about its social life, public space, and urban space of city to people, tourists and voyagers who come out side of the city. This research comprises reading of urban space in Kayseri. Reading of urban space was handled in sample of street level which are important element of public space. İstasyon Caddesi was chosen as a sample area. In this research from North to South locational and periodic importance of monuments and the meanings and contributions of these monuments in urban spaces was investigated.As a result of this research some consequences was obtained about streets such as they reflect the architecture of city, give publicity to urban space and make known; and offer important contributions to collective memory of city.