Biyolojik işaret işlemede donanım tabanlı TBA: EKG işaretlerine uygulama
Hardware based PCA in biological signal processing: Appliying ECG signal
  1. Tez No: 300037
  2. Yazar: MUSTAFA SELÇUK ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Elektrokardiyogram (EKG) cihazı ile kaydedilen kalp sinyalleri sağlıklı kişilerde birbirine benzer şekildedir ve bu sinyaller kalbin durumuna dair önemli bilgiler içermektedir. Eğer kalp sinyallerinde bir bozulma, ritminde artış ya da düşüş varsa bu kişinin kalbinde bir sorun olduğu anlamına gelir. Kalp sinyallerinde yapılacak olan şekilsel incelemeler hastalığa dair bilgi verebilir. Bu sinyallerin incelenmesi ve sınıflandırılası bir uzman tarafından yapılır.Bu tez çalışmasında Temel Bileşen Analizi yöntemi ile EKG işaretleri bileşenlerine ayrılarak, EKG verilerinin sınıflandırması ile ilgili başka bir çalışmaya veri sağlamak üzere bir donanım ortaya konulmuştur. Gerçekleştirilen donanımın girişlerine EKG işareti uygulanmakta, çıkışlarında ise daha az bileşenle temsil edilen EKG verileri elde edilmektedir.Çalışmanın birinci bölümünde çalışma konusu açıklanmıştır, ikinci bölümde elektrokardiyogram ve kalbin yapısı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde temel bileşen analizi algoritması, dördüncü bölümde donanım yapısı, beşinci bölümde yazılım, sonuçlar kısmında ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The heart signals which are recorded with an ECG device are alike by healthy people and these signals include important information about the status of the heart. If there is a arrhythmia in these signals or if the rhythm of the heart increases or decreases, this means that there is a problem in this persons' heart. Formal analysis on the heart signals may give information about the disease. The analysis and classification of these signals has to be exercised by an expert.In this thesis, a specific purpose hardware was designed which calculates principal components of ECG signal using by Principal Component Analysis (PCA) method and supply data for another study by classifying the ECG signal with these principal components. Developed hardware represents the ECG signal input by lower dimension of data on its output.In the first chapter subject of the study is explained, in chapter two ECG and hearth are discussed. In chapter three PCA algorithm, in chapter four hardware structure, in chapter five software runs in the hardware and in the last chapter results are given.