Ninhidrin'in bazı aromatik aminlerle olan reaksiyonlarının FT-IR sıvı hücresinde incelenmesi
Observation of reactions of ninhydrin with some aromatic amines in FT-IR liquid cell
  1. Tez No: 300054
  2. Yazar: ELİF TEZBAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada amino asit belirteci olarak sıklıkla kullanılan ninhidrinin bazı aromatik aminlerle olan reaksiyonları in-situ FT-IR yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada kullanılan yöntem ``reaksiyon başlangıcı background tanımlaması'' yöntemidir. Yöntem reaksiyonun başlangıç anındaki tüm bileşenlerinin titreşimlerinin FT-IR cihazı tarafından yok sayılması mantığına dayanmaktadır. Bu yöntem kullanılarak izlenen tüm reaksiyonlar çözelti ortamında gerçekleştirilmiştir.Çalışma dahilinde ninhidrin ile anilinin etanol içerisinde oda sıcaklığındaki reaksiyonu, ninhidrin ile fenilhidrazinin kloroform içerisinde oda sıcaklığında hidrazon oluşturma reaksiyonu, ninhidrin ile o-fenilendiaminin kloroform içerisinde oda sıcaklığındaki reaksiyonu, ninhidrin ile m-hidroksianilinin THF içerisinde oda sıcaklığındaki ve ninhidrin ile o-hidroksianilinin THF içerisinde oda sıcaklığındaki reaksiyonu reaksiyon başlangıcı background tanımlama yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Reaksiyon ortamlarının in-situ olarak alınan FT-IR spektrumları giriş maddelerinden ve oluşan ürününden kaynaklanan titreşimleri bir spektrum üzerinde transmitans çizgisinin ayrı taraflarında olacak şekilde gösterilmiştir.Ayrıca çalışmada FT-IR ile izlenen yukarıda adı geçen reaksiyonlar, deneysel olarak gerçekleştirilip oluşan ürünler saflaştırılarak giriş maddelerinin FT-IR spektrumları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reactions of ninhydrin, which is commonly used as a marker for amino acid, with some aromatic amines were investigated by using in-situ FT-IR method. The method used in this study, is ``background defining of the beginning of the reaction??. This method is based on ignoring FT-IR vibrations of all initial reaction components. All observed reactions by this method are carried out in solution media.The study includes, reaction of aniline with ninhydrin in ethanol, hydrazone formation reaction of ninhydrin with phenylhydrazine in chloroform, reaction of ninhydrin with o-phenylenediamine in choloroform, reaction of ninhydrin with m-hydroxyaniline in THF, imine formation reaction of ninhydrin with o-hydroxyaniline in THF by using background defining method at room temperature. The in-situ measured FT-IR spectra of reaction media shows vibrations caused by the product and starting materials on the different sides of transmittance line of the spectrum.For the comparison of the decrease in starting materials and formation of product all of the aforementioned reactions were also carried out in normal laboratory conditions.