İlköğretim kademesinde biyolojik çeşitlilik konusunda öğretim etkinliklerinin tasarımı
Designing teaching activities in the subject of biological variety at primary level
- Tez No: 300055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ÖZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, M.E.B. ilköğretim 6., 7. ve 8. sınıf Fen ve Teknoloji ders programında yer alan ``Biyolojik Çeşitlilik'' konusu ile ilgili etkinliklere alternatif etkinlikler tasarlama, uygulama ve analiz süreçleri araştırılmıştır. İlköğretim 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerine uygulanan biyolojik çeşitlilik ile ilgili alternatif etkinliklerin öğrencilerin konu ile ilgili bilinç düzeylerine olan katkısının ölçümü için ``Çevresel Tutum Ölçeği (ÇTÖ), Biyolojik Çeşitlilik Kavram Anketi (BÇKA), Öğrenci Resimleri (ÖR), Beslenme Alışkanlıkları Anketi (BAA) ve Görüşmeler'' kullanılmıştır.Çalışma, 2010-2011 eğitim ve öğretim yılında, Balıkesir Alişuuri ilköğretim okulunda ki 6., 7. ve 8. sınıflardan toplam 32 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öğrencilere beş etkinlik uygulatılmıştır. Çalışmada uygulanan deneysel işlemler tamamen öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersi öğretmeni tarafından yürütülmüştür. Araştırmada testlerden elde edilen nicel veriler SPSS 17.0 paket programı, nitel veriler ise ATLAS ti 4.2 paket programı ile çözümlendirilmiştir.Çalışmada biyolojik çeşitlilik ile ilgili nitelikli sınıf dışı etkinlikler yer almış ve bu etkinlikler öğrenci görüşleriyle daha iyi hale getirilmiştir. Çalışmanın sonunda, öğrencilerin biyolojik çeşitlilik ile ilgili bilgi ve bilinç düzeyleri alternatif etkinliklerle pozitif yönde artış göstermiştir. Bunun ile alternatif etkinliklerin öğrencilerin konu ile ilgili bilgi ve bilinçleri üzerindeki pozitif etkisi kanıtlanmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: biyolojikçeşitlilik / çevre bilinci / etkinlik / deneysel işlem.
Özet (Çeviri)
In this study; processes of plannig, practicing and analysing alternative activities to the activities about the subject of“biodiversity”are researched. Also these activities took part in the science and technology lesson prgramme of primary level of 6. 7. 8 in the M.E.B.. To measure contribution of alternative activities to concious level of students about the subject which is applied to the 6. 7. 8. level of students; ``Environmental Attitude Scale(EAT), Concept of Biological Diversity Survey(CBDS), Pictures of Students(PS), Survey of Feeding Habits(SFH)?? are used.In 2010-2011 academic year, this study is carried out with 32 students in the level of 6- 7- 8 who are educated in“Balıkesir Alişuri Primary School”. Also in this study five activities are applied to the students. In this study; experimental procedures are carried out completely by the teachers of Science and Technology. Quantitative informations are analysed by the help of SPSS 17.0 packaged software; and qualitative informations are analyzed by the help of ATLAS ti 4.2 packaged software.In this study; qualified out of class activities took place and these activities are improved by the help of student's opinions. At the end of this study, thanks to these alternative activities; awareness and knowledge of biodiversity are increased positively. At the result of this; positive effect of alternative activities to the environmental awareness is proved among the students.KEYWORDS: biological variety / environmental awareness / activity / experimental procedure.