Robotların tarihsel gelişimi, çeşitleri ve hayatımızdaki yerlerinin incelenmesi
Examination of the historical development, types of robots and their places in our lives
- Tez No: 300061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışmada robotların hayatımızda almış oldukları yer 25 soruluk anket ile değerlendirilmiştir. Tezin ilk iki aşamasında robotlar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Robotların gelişim dinamiği incelenmiştir.Tezin üçüncü aşamasında robotların tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. Yıllar öncesi gazetede ve makalelerde yer alan önemli başlıklara yer verilmiştir.Tezin dördüncü aşamasında robot çeşitlerinde bahsedilmiştir. Robotlar çeşitleri genel anlamda 3 ana bölümü ayrılarak incelenmiştir. Endüstriyel robotların çalışma prensiplerinden, çeşitlerinden, kullanımlarının artma sebeplerinden ve genel anlamda çalışma yapılarından bahsedilmiştir. Tıp alanında ki robotlar ise cerrahi robotlar ve robot protezler olmak üzere 2 ana başlıkta detaylı bir şekilde incelenmiştir. Diğer robotlarda ise robotların hayatımızda yer aldığı diğer alanlardan bahsedilmiş ve resimli örnekler verilmiştir.Tezin beşinci aşamasında ilk 4 bölümde bahsedilen konular ışığında deneklerimize sorular sorulmuş ve hayatlarında ki robotların yer almaları incelenmiştir. Anket değerlendirmesi 12 ? 23 yaş aralığı, 23 ? 35 yaş aralığı ve 35 yaş ve üzeri olmak üzere üç ana gruba ayrılarak yapılmıştır. Her soruya verilen cevaplar yaş aralıklarına göre ifade edilmiştir. Son olarak yer alan bu üç yaş aralığı içinde vermiş oldukları cevaplar neticesinde genel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the place of the robots in our lives was assessed by a 25-item questionnaire. General information about robots was given in the first two sections. Development dynamics of the robots were examined.In the third stage of the thesis, historical development of the robots was mentioned. The major topics on the newspaper articles from many years before were discussed.Types of robots were mentioned in the fourth stage of the thesis by dividing into 3 main sections. Operating principles, varieties, causes of the increase in their use and operating structures of the industrial robots were described in general terms. Robots in medicine including surgical robots and robotic prostheses were examined in detailed two main headings. In other robots topic, different areas which robots took part in our lives were mentioned and illustrated.By leading of the topics of the first four stage, our questionnaire participants were asked questions about robots so the place of robots in their daily life was examined. Questionnaire assessment was made by dividing into three main groups including between the ages of 12 ? 23, between the ages of 23 ? 35 and over 35 ages. The answers to each question were expressed according to the age interval. Finally, general assessments were made for these three age range who answered the questions.