Endüstri 4.0 ve robotik sistemlerde sanal gerçeklik uygulaması
Industry 4.0 and virtual reality application in robotic systems
  1. Tez No: 535386
  2. Yazar: AKIN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Toplumların tarihsel gelişimi boyunca üretimin sürekli daha az maliyet ile daha çok çıktı alacak şekilde geliştiği görülmektedir. Bu süreçte önce makineleşen üretim, sonradan seri üretim hatlarına ve gelişmiş otomasyon sistemlerine doğru evrilmiştir. Seri üretim hatlarına robotların dahil olmasıyla insanların ürettiğinden çok daha fazla üretim adetlerine ve yüksek kalite değerlerine ulaşılmıştır. Bu gelişmeler sanayide daha çok robotun tercih edilmesine yol açmıştır. Robotlu üretim hatlarının dizaynı ve devreye alınması sürecindeki iş güvenliği riskleri ve kurulum süresi maliyetleri değerlendirildiğinde, çevrimdışı robot programlamanın ve simulasyonun önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Son yıllarda tüm dünyanın gündeminde olan Endüstri 4.0 konsepti ise, bilgi teknolojilerini üretim sahasında daha aktif kılarak her alanda dijitalleşmenin yolunu açmıştır. Bu bağlamda ülkece kalkınmanın en önemli anahtarlarından birisi, bu teknolojilere hakim olmak ve onları en etkin şekilde kullanabilmektir. Endüstri 4.0 ve robot programlamayla ilgili sanayi uygulamaları ve akademik çalışmalar incelendiğinde, sanal gerçeklik teknolojisinin robotlu üretim hattı dizayn süreçlerine uygulanmasının yeterince işlenmediği görülmüştür. Bu tez çalışması ile, robotlu üretim hattı dizayn ve geliştirme süreçlerinde sanal gerçeklik teknolojisi kullanımının öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Bu bağlamda ABB RobotStudio yazılımında, otomotiv sektöründe yaygın uygulama alanı olan iki örnek program yazılıp simulasyonu yapılmış, ardından HTC Vive sanal gerçeklik setiyle sanal gerçeklik ortamında deneyimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the manufacturing has been improved in its way to bring more outcome with less cost along the historical progress of the communities. The manufacturing that became mechanized at first in this process, transformed into serial production lines and into advanced automation systems afterwards. Together with the robots that were integrated into the serial production lines, much higher production quantities and higher quality levels were reached comparing with the levels that humans reached before. These news resulted with more robots to be preferred in industry. The benefits of offline robot programming and simulation are better understood when the health and safety risks and the cost of installation time in the design and commissioning of robotic production lines are assessed. The Industry 4.0 concept, which has been on the agenda of the whole world in recent years, has opened the way to digitalization in every field by making information technologies more active in production. In this context, one of the most important keys of country development is to dominate these technologies and to be able to use them most effectively. When examining industrial applications and academic studies related to Industry 4.0 and robot programming, it has been seen that the application of virtual reality technology to robotic production line design processes has not been sufficiently processed. With this thesis, it is aimed to emphasize the importance of using virtual reality technology in designing and developing of robotic production lines. In this context, two different applications that have wide usage area in automotive sector were programmed and simulated in ABB RobotStudio software, then they were experienced in virtual reality environment with the HTC Vive virtual reality system.