Şanlıurfa yöresine ait bazı endemik bitkilerin antineoplastik özellikleri
Antineoplastic properties of some endemic plants special to sanliurfa region
- Tez No: 300065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK SÜZERGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde kanser tedavisinde birçok bitkisel kaynaklı kemoterapötik ajanın başarıyla kullanılmasının yanında henüz ideal sayılabilecek kemoterapötik bir ajan bulunmamaktadır. Yeni kematerapötik ajan araştırmalarına katkıda bulunmak amacıyla planladığımız çalışmamızda Centaurea obtusifolia ve Linaria confertiflora bitki ekstrelerinin antineoplastik etkileri araştırılmıştır. Bitki örneklerinin çiçek, gövde, kök ve yapraklarının etanolik ekstreleri hazırlandıktan sonra sitotoksik etkileri bir eritrolösemik kanser hücre serisi olan K562 hücreleri üzerinde denenmiştir. Sitotoksisitenin belirlenmesinde kolorimetrik MTT yöntemi kullanılmıştır. Bitkilerin; çiçek, gövde, kök ve yaprak ekstrelerinin 1000 µg/ml, 100 µg/ml, 10 µg/ml, 1 µg/ml' lik dozları ve kontrol olarakta aynı dozlarda diklofenak sodyum kullanılmıştır. K562 kanser hücre serileri üzerinde en yüksek sitotoksik etkinlik Linaria confertiflora' nın yaprak ekstrelerinin 1000 µg / ml dozunda (%70) saptanmıştır. Aynı şekilde Centaurea obtusifolia' nın çiçek ekstresinin 100 µg/ml ve kök ekstresinin 1000 µg/ml dozlarında (% 68) sitotoksik etkinlik saptanmıştır. Uygulanan en düşük doz olan 1 µg/ml dozu için en yüksek sitotoksik etki Centaurea obtusifolia' nın genç yaprak ekstresinde (% 56) ve Linaria confertiflora' nın gövde ekstresinde (% 55) saptanmıştır. Bu sonuçlar çalışmamızda kullanılan bu bitkilerin çeşitli kısımlarından elde edilen ekstrelerin kanser hücreleri üzerinde önemli ölçüde sitotoksik etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Kemoterapotik ajan adayı olabilecek Şanlıurfa yöresine endemik olan bu bitkiler üzerinde daha detaylı in vivo çalışmaların gerçekleştirilmesinin yararlı olacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Although, many plant derived chemotherapeutic agents are recently being successfully used in cancer treatment, we couldn?t find an ideal chemotherapeutic agent yet. In this study for we investigate antineoplastic effects of Centaurea obtusifolia and Linaria confertiflora plants extracts to contribute new chemothrapuetic agent researchs. Enthanolic extracts of the plants were prepared from flower, body, root and leaves separately and cytotoxic effects of these extracts were tested on K562 erythroleukemic cell lines. Cytotoxicity was determined by using colorimetric MTT assay. Flower, body, root and leaf extracts of these plants were used in doses of 1000 µg/ml, 100 µg/ml, 10 µg/ml, 1 µg/ml and Diclofenac sodium was used with same doses for positive control. Maximum cytotoxic effects on K562 cancer cell line were obtained from 1000 µg / ml of leaf extracts of Linaria confertiflora (70 %). Centaurea obtusifolia? s 100 µg/ml flower extracts and 1000 µg/ml root extracts showed maximum cytotoxic effects (68 %). Maximum cytotoxic effects for minimum dose (1 µg/ml) of plant extracts were found in Centaurea obtusifolia? s upper leaves extracts (56 %) and in Linaria confertiflora? s body extract (55 %). Our results showed that some of our plant extracts have significant cytotoxic effects on cancer cells. We believe that some detailed in vivo studies on endemic plants for in Sanlıurfa region which can be candidate for chemotherapeutic agent will be useful.