Yarayışsız halde bulunan toplam fosforun farklı toprak düzenleyiciler kullanılarak bitkilere yarayışlılığının artırılması
The effect of different soil amendment on total phosphorus availability
  1. Tez No: 300066
  2. Yazar: VEYSEL TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Fosfor bitkiler için mutlak gerekli elementlerden biridir. Sürekli ilave edilen fosforlu gübreler sonucu toprakların toplam fosfor miktarı artmakta ama fosforun bitkilere yarayışlılığının azaldığı görülmektedir. Bu Araştırmada, değişik iki organik toprak düzenleyici (tavuk ve ahır gübresi) ve kükürdün topraktaki toplam fosforun yarayışlılığı üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, Harran Üniversitesi Eyyübiye kampüsündeki deneme alanında ikizce serisi topraklarından 0-20 cm derinlikte bozulmuş toprak örneği alınarak deneme kurulmuştur. Çalışma sera koşullarında saksı denemesi şeklinde yürütülmüştür. Organik toprak düzenleyicilerden işlenmiş tavuk gübresi 0, 4 ve 8 t/ha, ahır gübresi 0, 20 ve 40 t/ha, elementel kükürt 0, 0.75 ve 1.5 t/ha olarak uygulandı. Sonuç olarak, tavuk gübresi ve ahır gübresi yarayışlı fosfor miktarını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Phosphorus (P), is a vital macro element for plant growth. Due to heavy addition of P fertilizer, amount of total P in soils increased while plant available P decreased year to year. In this study, the effects of different soil amendment (cattle and chicken manure, sulfur) application on soil total P availability were investigated. The study was carried out under the greenhouse conditions as a pot experiment. Soil was collected from the 0-20 cm depth of İkizce series in Harran Plain soils at the Harran University research area in Eyyübiye Campüs. Treatments were 0, 4 and 8 t/ha for chicken manure, 0, 20 and 40 t/ha for cattle manure and 0, 0.75 and 1.5 t/ha for Sulfur. Cattle and chicken manure applications increased available P in soil.