Bir yaya üst geçidinin çelik taşıyıcı sistem olarak hesabı, çizimi ve maliyet analizi
Calculation, drawing and cost analysis of a pedestrian bridge as a steel structural system
  1. Tez No: 300068
  2. Yazar: ELİF EBRU MAVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ARİF GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çelik yapıların tasarım, hesap ve projelendirme aşamaları uzun hesaplar gerektirmektedir. Dolayısıyla hesaplama aşamaları uzun zaman almakta ve dikkat istemektedir. Kesitlerin taşıma kapasiteleri, emniyet gerilmelerini aştığı durumlarda, aynı hesapların tekrar yapılması gerektirdiğinden çelik yapı tasarımında bilgisayar kullanımı kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle, bu yüksek lisans tez çalışmasında bilgisayar kullanımını en üst düzeyde tutarak, daha kısa sürede daha doğru sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında genel olarak engelli rampası, merdiven ve yürüme platformundan oluşan bir çelik yaya üst geçidinin tasarlanması, statik ve mimari açıdan, çiziminin ve hesaplarının yapılması ile maliyet analizinin çıkarılması hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda proje yapı analiz programı olan SAP2000 ile çelik taşıyıcı sistem olarak tasarlanmıştır. Bilgisayar destekli çizim programı olan Autocad2007 ile mimari çizimleri yapılmıştır. Probina Orion V.15 programı ile statik açıdan çözümleri yapılmıştır. Ataşmanları çizilip, metrajları çıkarılarak maliyet analizi yapılmıştır. Böylece bir çelik yaya üst geçidinin çizim ve hesap aşamaları tamamlanarak maliyet analizi oluşturulmuştur. Elle hesaplama yöntemlerine göre daha kısa sürede daha doğru sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Steel structures designing, calculation and planning phases requires long calculations. Therefore, the stage of calculation takes a long time and requires attention. In the design of steel structures, when the carrying capacity of sections exceeds the safety limits, the same calculations must be done again. Because of this, the usage of computers is inevitable. Therefore, in this master's thesis work, the computer usage is kept at the highest level to reach the right results in less time. In the scope of this work is to design a steel pedestrian bridge consist of disabled ramp, stairs and walking platform. Also, the cost analysis is achieved with the performed drawing and calculations in terms of static and architecture. The project is designed as a steel structural system with project structure analysis software SAP2000. The architectural drawings are done with computer-aided drawing software Autocad2007. The static solutions are done with Probina Orion V.15 software. Attachments are drawn and cost analysis is done with extracted features. Thus, cost analysis of a steel pedestrian bridge is constituted after completion of drawing and calculation phases. In comparison to the hand calculation methods, the accurate results are obtained in less time.