Erlich asit tümör carcinomu modelinde bleomisin (antineoplastik ), üzüm çekirdeği yağı (antioksidan ) ve kombinasyonu uygulamasının hücre prolifersayonu plazma lipid peroksidasyonu ve total antioksidan statüsü üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of status of effect cell proliferation, plasma lipid peroxidation and total antioxidant status on the erlich acid tumor carcinoma model bleomycin (antineoplastic), grape seed oil (antioxidant) and their combination treatment
- Tez No: 300067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT MUSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Resveratrol doğal bir polifenol madde ihtiva eder , çok yönlü olarak sağlığa etki eden bir maddedir ve diğer tüm fenolik bileşikler gibi antioksidan aktivitesi olduğu görülmektedir. Anti ?inflamatuar , kalp hastalığına ve kansere karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Ayrıca kronik inflamatuar ve autoimmun hatalıklara karşı ve kullanılmaktadır. Muhtelif çalışmalarda resveratrol (üzüm çekirdeği ekstresi) çok kuvetli bir antioksidan ve kanserin hem solid hem de ascites formlarına karşı ve hematolojik milgn hastalıklarına karşı hücre proliferasyonu inhibe etkisi göstermektedir. Bu çalışmada resveratrol Balb/c ırkı farelerde uygulanan Ehrlich ascites tümör hücreleri , hücre proliferasyonu , mitotik indeks, biyokimya analizleri ve histopatolojik sonuçları resveratrolün hem kanser hücre profilerasyonunu ve mitotik indeksi üzerine etkisi ve antioksidan olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Resveratrol is naturally occuring polyphenol that exhibits pleiotropic health benefical facts, including anti-inflammatory , cardio-protective and cancer protective activities. It is recognized as one of the most promising natural molecules in the prevention and treatment of chronic inflammatory and autoimmune disorders. Experimental data suggest that resveratrol possess strong antioxidant molecule. It has gained considerable attention because of it? s anticancer properties as shown in bath solid and hematologic malignancies. Resveratrol not only inhibits proliferation but also induces cytotoxity. The present study aimed to evalute the effects of resveratrol on the proliferation , mitotic index of ehrlich ascites tumor in Balb/c mice in comparison with effect of Bleomycin, whic is known as antineoplastic agent and the amorialative the Bleomycin-induced pulminar inflammatory.