Alkolün tiroid fonksiyonları üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 30007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
35 ÖZET Bu çalışma Konya ve civarında yaşayan sağlıkla ilgili herhangi bir şikayeti olmayan ve en az bir yıldır alkol kullanan, yaşları 20-60 arasında değişen 59 alkolik ile yine aynı yaş grubunda alkol ve sigara kullanmayan sağlıklı 59 kontrol grubu üzerinde yapıldı. Alkol ve kontrol grubunda elde edilen serumlardan T, T4, Serbest T, Serbest T4 ve TSH analizleri yapıldı. Sonuçlar istatistiki olarak kar şılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY“Investigation of effects of ethyl alcohol on thyroid functions.”This study was done on 59 healthy individuals as a control grub and 59 alcoholics wholived in Konya and it's near anvironmant. Al coholics persons were between 20 and 60 years of age, non sympto matic but used ethyl alcohol over a year control subjects were between the same range of age hod no alcohol and cigarette smoke. Total T3, Total T4, Free T3, Free T4 and TSH levels of serums of both alcoholics and healthy controls were determined.