Konya Et ve Balık Kurumunda kesilen danalarda görülen idrar taşlarının kimyasal analizi
  1. Tez No: 30008
  2. Yazar: GÜLDEN YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
33 6. ÖZET Çalışmada.Konya Et vs Balık Kurumunda kesilen danalarda rastlanılan idrar taşlarının kimyasal bileşi minin belirlenmesi amaçlandı.Danaların, böbrek ve idrar kesesi taşları materyal olarak kullanıldı.Elde edilen taş örneklerinin kimyasal analizleri Oxford (Kod. 9685-032204 ) test kitleri kullanılarak yapıldı. Taşların kimyasal analiz sonuçlarına göre böbrek taşları; %53. 66 fosfat. 9412.20 fosfat+karbonat. 969.76 karbonat, 967.32 magnezyum, 964.88 fibrin ve 962.4 4 ile ürat, karbonat+okzalat, kalsiyum+okzalat, okzalat+f ibrin, fosfat+f ibrin içermektedir. İdrar kesesi taşları ise: 9628.21 fosfat+karbonat, 9620.51 fosfat, 9612.82 magnezyum, 967.69 fosf at+karbonat+ürat, %5.13 karbonat, 965.13 ürat ve 962.56 ile okzalat, fibrin, ürat+f ibrin. f osfat+karbonat+ fibrin. f osfat+k.arbonat+sistin, magnezyum+f ibrin, fosfat+ ürat, karbonat+f ibrin içermektedir.
Özet (Çeviri)
34 7. SUMMARY This study was conducted to determine the chemical composition of the urinary calculi observed in the calves which were slaughtered at the Slaughtering House of Meat and Fish Association in Konya. Renal and urinary bladder stones of the calves were used as the material. Chemical analyses of the stones were performed by using a stone analysis set (Oxford reagent set, manufactured by Lancer Division of Sherwood Medical, Athy, Co. Kildare, Ireland, Product No. 9685-032204). The most common types of renal calculi in this survey on chemical analyses were phosphate (53.66%) followed by phosphata+carbonate( 12. 20%). carbonate (9.76%), magnesium( 7. 32%), f ibrin( 4. 88%). The stones containing urate, carbonate+oxalate, calcium+oxalate, oxalate+f ibrin, phosphate-t-f ibrin constituted a very low percentage (2.44% each type of the stones) of the samples examined.Where as in the urinary bladder stones, the most prevalent was phosphate+carbonate( 28. 21%) and followed phosphate ( 20. 51%), magnesium( 12. 82%), phosphate-*- carbonate+urate( ?. 69%), carbonate and urate(5.13% each). Oxalate, fibrin, urate-f-f ibrin. phosphate+carbonate-f-f ibrin, phosphate+ car bona t e+ cyst ine, magnesium+f ibrin, phosphate-*- urate, carbonate-t-f ibrin containing stones were less common(2.56% each group ).