Kaotik sinyallerden model bilgisi olmadan gürültü temizlenmesi için uyarlamalı süzgeç algoritmalarının performans karşılaştırması
Comparing performances of adaptive filter methods for model independent noise cleaning of chaotic signals
  1. Tez No: 300076
  2. Yazar: POLAT BAŞKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TANKUT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tez kapsamında üzerine Gauss tipi gürültü eklenmiş kaotik sinyaller,model bilgisi olmadan, sadece gürültü sinyalinin değişinti değeri veya onun bir kestirimi bilinerek, farklı uyarlamalı süzgeç algoritmaları ile süzülmüş ve bu algoritmaların performans karşılaştırması yapılmıştır. Süzgeçleme işlemi Evrensel Sonlu Dürtü TepkiliEn Küçük Ortalama Karesel Hata süzgeci (Evrensel FIR MMSE süzgeci), Wiener süzgeci, LMS-benzeri süzgeç, Polinom Uydurma yöntemi ile gerçeklenen süzgeç ve Dalgacık Katsayısı Sıkıştırma yöntemi ile gerçeklenen süzgeç vasıtasıyla yapılmıştır. Daha sonra MATLAB program dili kullanılarak tasarlanan süzgeçlerin performans karşılaştırması yapılmıştır. Son olarak gürültüsüz (asıl) kaotik sinyalin korelasyon boyutu ile süzgeçlerin çıktılarında elde edilen sinyallerin korelasyon boyutları MATLAB programı ile hesaplanarak, karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Gaussian noise added chaotic signalsare filtered using different adaptive filtering algorithms, that utilize the known noise variance only, without any knowledge of system models of chaotic signals, and performances of these filtering algorithms are compared. The filtering process is done by using Universal Finite Impulse Response Minimum Mean Square Error filter (Universal FIR MMSE filter), the Wiener filter and LMS-like filter,filter designed using a Polynomial Fitting method and the filter designed using Wavelet Coefficient Shrinkagemethod. Using Matlab programming language, performances of the implemented filters are compared. Finally, the correlation dimensions of noise-free chaotic signals and those of filteroutput signals are calculated using Matlab and compared.