Şehirsel havzalarda oluşan su kirliliğinin HSPF ile modellenmesi ve iklim değişikliği etkilerinin belirlenmesi-Eskişehir örneği
Modeling of water pollution in urban watersheds with HSPF and determination of climate change effects-Eskişehir model
  1. Tez No: 300075
  2. Yazar: BURCU ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ALBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sanayi devriminden sonra hızla gelişen teknoloji, fosil yakıtların kullanılması, arazi kullanım değişiklikleri, endüstriyel kaynaklardan atmosfere salınan sera gazlarının birikimleri küresel ısınma ve dolayısıyla iklim değişikliğine neden olmaktadır. İklim değişikliğiyle birlikte hidrolojik ve ekolojik dengeler de değişim göstermektedir. Ayrıca hızla artan nüfus ve suyun bilinçsizce kullanılması su kaynaklarını yok etmektedir. Evsel ve endüstriyel kaynaklardan gelen kirlilik bunun en önemli sebeplerindendir.Bu çalışmada, İç Batı Anadolu bölgesinde bulunan Porsuk Çayı havzasındaki Eskişehir kent merkezi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından geliştirilen HSPF model programı kullanılarak su kirliliğine neden olan bazı parametreler (nitrat, ortofosfat, sediment, toplam koliform, çözünmüş oksijen) modellenmiştir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde hidrolojik model ele alınmıştır, ikinci bölümde ise iklim değişikliği 2100 yılına kadar olabilecek etkileri senaryolar kullanılarak ortaya konmuştur. Ayrıca, şehirsel alanların model parametreleri değiştirilerek minimum ve maksimum derişim değerleri bulunmuştur. Böylece, şehirsel alanların hem havza hidrolojisine hem de su kalitesi üzerine olan etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological advances which especially accelerated after industrial revolution, using fossil fuel usage, land use changes, emissions of greenhouse gases from industrial sources contribute to global warming and consequantly climate change. Climate change affects hydrological and ecological processes significantly. Besides, population is increasing and inefficient water use contributes to depletion of water sources. Pollution from domestic and industrial sources is also stres water sources.In this study, the study area is the city of Eskişehir which is located in the Porsuk Stream Watershed in Western Inner Anatolia. The HSPF model (Hydrological Simulation Program-Fortran) developed by United States Environmet Protection Agency-EPA has been used to model water pollution arising from impervious areas. The study has two major parts. The first part deals with the hydrologic model and the second part with climate change effects. Scenarios till 2100 are investigated. Besides, minimum and maximum concentration values for model parameters in urban watershed are found. By this way, effects of urban centers are determined both on watershed hydrology and water quality.